Nowy rok szkolny w europarlamencie. Łukasz Kohut o pracach w komisji edukacji w Brukseli

Łukasz Kohut
Fot. fb/Łukasz Kohut

Mieszkający w Rybniku Łukasz Kohut podzielił się w mediach społecznościowych przebiegiem prac komisji edukacji w Brukseli.

– 13 lat temu byłem studentem Programu Socrates Erasmus w Finlandii (Varkaus, ostatnie zdjęcie). Dzisiaj na spotkaniu komisji CULT (Kultury i Edukacji) przegłosowaliśmy opinię naszej komisji do budżetu ogólnego Unii Europejskiej na rok 2020. Przegłosowaliśmy poprawkę zwiększającą budżet na ten program o 10%. To był zaszczyt!

- reklama -

Zaproponowaliśmy także wsparcie finansowe projektów pilotażowych np. europejskiego dziennikarstwa śledczego, projekty mające na celu polepszenie umiejętności cyfrowych czy szereg inicjatyw przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu poprzez sport i kulturę. Czekamy teraz życzliwą decyzję Komisji Budżetu Parlamentu Europejskiego i dalsze negocjacje z Komisją Europejską i szefami rządów.

Przedstawicielki prezydencji fińskiej Minister Edukacji Li Andersson i Minister Nauki i Kultury Hanna Kossonen przedstawiły, priorytety Rady na najbliższe pół roku. Planowane jest zakończenie prac nad koncepcją Korpusu Solidarności, czyli programowi wolontariatów i stażów dla ludzi w wieku 18-30, które mają na celu przygotowanie do życia zawodowego, również w dziedzinie pomocy humanitarnej. Kończą się także prace nad programem Erasmus +.

Chyba nie ma Europejczyka, który nie słyszał o Erasmusie, nie znał kogoś kto był na takiej wymianie. Jak pokazują badania jest to po bezpośrednich dopłatach dla rolników i zniesieniu roamingu, trzecia najbardziej rozpoznawalna inicjatywa unijna. Wszystkim należy umożliwić naukę za granicą, poznawanie nowych kultur i przyjaciół. Moim zdaniem to najsilniejszy element integrujący naszą europejską wspólnotę.

Wezwały również Komisję Europejską do przygotowania wspólnotowej strategii long life learning, czyli uczenia się przez całe życie, by sprostać nadchodzącym wyzwaniom na rynku pracy, szczególnie w dobie rozwoju gospodarki cyfrowej i opartej na danych – napisał w mediach społecznościowych Łukasz Kohut.

/red. źródło: fb/Łukasz Kohut/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here