Poznaj swoją bibliotekę: Oddział Muzyczny [ZDJĘCIA]

Septyma 2005 r.

Niegdyś adapter, przeźrocza i płyty winylowe – dziś audiobooki, filmy na DVD i czytaki dla niewidomych. Zobacz, jak zmieniał się przez lata Oddział Muzyczny.

Zaczęło się od Filii nr 6 przy Powiatowym Domu Kultury, o której pisaliśmy już tutaj: https://raciborz.com.pl/2018/09/30/poznaj-swoja-biblioteke-filia-nr-6-przy-pdk.html. Filię w 1973 roku przeniesiono na ul. Kasprowicza 12, gdzie w maju 1975 roku została przekształcona w Oddział Muzyczny. Jak czytamy w kronice: „wyposażony został on w adapter i 3 diapole. Zakupiono 726 płyt, 111 przeźroczy, a także zestawy CAF o różnorodnej tematyce”. Pierwsze zbiory pochodziły z darów Biblioteki Wojewódzkiej. W następnych latach oddział wzbogacił się o książkę mówioną, kasety video i kasety magnetofonowe.

- reklama -

Od 2001 roku Oddział Muzyczny gromadził również płyty kompaktowe, a od 2005 roku płyty DVD. Oprócz udostępniania zbiorów biblioteka prowadziła bogatą działalność kulturalno-oświatową, organizując m.in. lekcje biblioteczne, w trakcie których wykorzystywano muzykę i filmy. Jedną z form działalności Oddziału Muzycznego była obsługa osób niewidomych i z wadami wzroku. W tym celu biblioteka nawiązała współpracę z Polskim Związkiem Niewidomych w Raciborzu. Pracownik Oddziału docierał również z książką mówioną do pensjonariuszy DPS „Złota Jesień” w Raciborzu. Usługa ta jest kontynuowana po dziś dzień.

2001 r.

W tym czasie Oddział Muzyczny organizował również ciekawe wydarzenia promujące zbiory audiowizualne. Do historii przeszła gala filmowa „Kobiety w kinie” z roku 2006, kiedy to bibliotekarki wcieliły się w niezapomniane role Poli Negri, Grety Garbo czy Lisy Minelli. Z powodzeniem organizowano także spotkania Dyskusyjnego Klubu Muzycznego i montaże słowno-muzyczne.

W 2013 roku Oddział Muzyczny zmienił nazwę na Mediatekę, a w 2018 przeszedł gruntowny remont. Aktualnie czytelnicy znajdą tu najlepsze filmy na DVD, które od niedawna można wypożyczać na okres tygodnia, płyty CD z muzyką, audiobooki, śpiewniki i nuty, a także urządzenie Czytak Plus, dzięki któremu osoby niewidome i słabowidzące mogą cieszyć się lekturą ulubionych książek.

Robert Janowski

Tekst jest częścią cyklu „Poznaj swoja bibliotekę”. Został stworzony on z okazji 70-lecia raciborskiej biblioteki, która przybliża w nim działalność filii i oddziałów Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Ryszarda Kincla w Raciborzu.

fot. MiPBP w Raciborzu
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here