Umowa na drogę Racibórz-Rzuchów podpisana

0
Zawarcie umowy
fot. Tomasz Żak / UMWS

Przebudowa DW 935 od Raciborza do skrzyżowania z DW 933 w Rzuchowie to inwestycja realizowana ze środków budżetowych Województwa Śląskiego. Umowę podpisano w trakcie konferencji zorganizowanej w Pszczynie. W wydarzeniu uczestniczył premier RP Mateusz Morawiecki, obecny był także minister z Raciborza Michał Woś.

Wczoraj przedstawiany Fundusz Dróg Samorządowych, można by nazwać funduszem poprawy jakości życia, komfortu i bezpieczeństwa mieszkańców mniejszych miejscowości, średnich miejscowości i mieszkańców wiosek polskich – powiedział premier – Kładziemy ogromny nacisk nie tylko na to, żeby drogi były zmodernizowane, ale również żeby były to drogi bezpieczniejsze, żeby były pobocza, ronda, przejścia dla pieszych, żeby również były światła ruchu drogowego. Tego typu inwestycje zwiększą poziom bezpieczeństwa na drogach. Dla nas to jest cały kompleksowy program zwiększenie bezpieczeństwa na drogach” – dodał Mateusz Morawiecki.

- reklama -

‼️Kolejne #MilionyDlaŚląska #Raciborza #Kornowaca #WodzisławiaŚląskiego #Mszany i #Pszczyny na drogi. W obecności…

Publiée par Michał Woś sur Jeudi 5 septembre 2019

W efekcie przebudowane zostaną trzy drogi. DW 933 na odcinku od Wodzisławia Śląskiego do Jastrzębia-Zdroju i od Pawłowic do Pszczyny oraz DW 791 na odcinku od skrzyżowania z DW 1 do skrzyżowania z DK 78 zostaną dofinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Natomiast przebudowa DW 935 od Raciborza do skrzyżowania z DW 933 w Rzuchowie to inwestycja realizowana ze środków budżetowych Województwa Śląskiego.

„Modernizacja dróg wojewódzkich w regionie jest jednym z naszych priorytetów. To nie tylko poprawa jakości dróg i bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ale także lepsza jakość życia mieszkańców. Wierze, że to będzie kolejny impuls dla rozwoju gospodarki, szansa na nowe miejsca pracy, a przede wszystkim możliwość szybkiego i komfortowego dotarcia do szkoły i pracy dla mieszkańców – podkreślał marszałek Jakub Chełstowski.

Przebudowa DW 933 będzie kosztować 240 mln zł (ponad 140 mln zł z funduszy UE). Całkowicie przebudowana zostanie także DW 791 za 238 mln zł (ponad 139 mln zł z funduszy UE). Przebudowa DW 935 od Raciborza do Rzuchowa to z kolei koszt ponad 103 mln zł.

Umowy na przebudowę DW 933 i DW 791 kończą listę zadań dofinansowywanych z Unii Europejskiej w ramach obecnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014–2020. Warto przypomnieć, że dotychczas ZDW w Katowicach zrealizował pięć inwestycji finansowanych z RPO. Były to następujące przedsięwzięcia:

– budowa obwodnicy Pawłowic (koszt robót budowlanych 80,3 mln zł przy dofinansowaniu z RPO – 38,03 mln zł).
– przebudowa DW 913 od lotniska w Pyrzowicach do skrzyżowania z S 1 (koszt 8,4 mln zł, dofinansowanie z RPO – 7,16 mln zł).
– budowa obwodnicy Myszkowa (koszt 92,94 mln zł, dofinansowanie z RPO – 85,2 mln zł)
– przebudowa DW 793 na odcinku Żarki – Myszków (koszt 34,34 mln zł, dofinansowanie z RPO – 30,3 mln zł).
– budowa obwodnicy Woźnik (koszt 41 mln zł, dofinansowanie z RPO – 32,33 mln złotych).

Obecnie realizowane są inwestycje, które otrzymały dofinansowanie w drugim naborze obecnej perspektywy budżetowej. Są to:

– budowa obwodnicy Buczkowic, czyli połączenie S 69 z DW 942. Budowa rozpoczęła się w listopadzie 2018 roku, a planowane zakończenie ma nastąpić w listopadzie roku bieżącego (koszt to 63,4 mln zł, a dofinansowanie z RPO – prawie 50 mln zł).
– budowa obwodnicy Raciborza. Planowe zakończenie prac przewidziane jest na luty 2022 roku (koszt to 300,25 mln zł, a dofinansowanie z RPO – 146 mln zł).
– przebudowa DW 913 na odcinku od skrzyżowania z DK 78 do skrzyżowania z DK 86. Prace rozpoczną się w tym tygodniu i potrwają do września 2021 roku (koszt wyniesie 119,9 mln zł, a dofinansowanie z RPO – 95,01 mln zł).
– podpisywana umowa na przebudowę DW 933 na odcinku od Wodzisławia Śląskiego do Jastrzębia-Zdroju i od Pawłowic do Pszczyny (koszt wyniesie 240 mln zł, w tym dofinansowanie 140 mln zł)
– podpisywana umowa na przebudowę DW 791 na odcinku od skrzyżowania z DK1 do skrzyżowania z DK78 (koszt wyniesie 238 mln zł, w tym dofinansowanie 139 mln zł)

Łączna wartość zadań realizowanych przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach wyniesie 1,22 mld zł przy dofinansowaniu z UE 763,5 mln zł.

‼️Kolejne #MilionyDlaŚląska #Raciborza #Kornowaca #WodzisławiaŚląskiego #Mszany i #Pszczyny na drogi. W obecności Premiera zostały zawarte kontrakty na budowę: 👉DW 933: ul. Jastrzębska w Wodzisławiu, ul. Wodzisławska w Mszanie i dalej na Pszczynę (💢240 mln zł) 👉DW 935: ul. Rybnicka w Raciborzu-Brzeziu i dalej przez cala gminę Kornowac aż do Rzuchowa (prawie 💢100 mln zł)👉rondo w Raciborzu: skrzyżowanie ul. Bosackiej i Armii Krajowej (ok. 💢10 mln)To jedne z największych inwestycji województwa na kluczowych drogach dla całego naszego regionu👍Pracowałem nad tymi inwestycjami w Zarządzie Województwa:✅Przebudowy drogi 935 w Raciborzu nie było w planach, udało się na mój wniosek znaleźć na nią środki👍✅Po przetargu na drogę w Wodzisławiu/Jastrzebiu/Pszczynie okazało się, ze zabrakło aż 55 mln złotych. Po przesunięciach, wnioskowałem do Sejmiku, o odpowiednie przesunięcie środków i udało się💪✅Dzisiaj mamy postawioną formalną „kropkę nad i”. Zarząd Dróg Wojewódzkich będzie pilnować, żeby budowa sprawnie przebiegała. ☺️w końcu nasz region jest dostrzegany w Katwicach czy w Warszawie i mamy u nas poważne inwestycje🇵🇱👍Kancelaria Premiera Mateusz Morawiecki Jarosław Wieczorek – Wojewoda Śląski Jakub Chełstowski Michał Fita Dariusz Polowynowiny.pl naszraciborz.pl raciborz.com.pl Raciborski Portal Internetowy#Racibórz #WodzisławŚląski #Kornowac #Mszana #Rybnik #Żory #Jastrzębie

Publiée par Michał Woś sur Jeudi 5 septembre 2019

/źródło: slaskie.pl publ. c/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here