Racibórz: Wojewoda wręczył czeki na inwestycje drogowe [ZDJĘCIA]

Racibórz: Wojewoda wręczył czeki na inwestycje drogowe
Racibórz: Wojewoda wręczył czeki na inwestycje drogowe

Gmina Racibórz otrzymała prawie 1,8 mln zł na ulice Bojanowską i Chorwacką. Czeki odebrali również przedstawiciele samorządów okolicznych miast i powiatów.

Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek wręczył dziś w Raciborzu czeki w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Gmina Racibórz otrzymała prawie 1,8 mln zł na ulice Bojanowską i Chorwacką. Czeki odebrali również przedstawiciele samorządów okolicznych miast i powiatów.

- reklama -

Wojewoda przyznał, że tegoroczny Fundusz Dróg Samorządowych województwa śląskiego jest rekordowo duży, bo wynosi ponad 300 mln zł. Dla porównania w 2015 roku na ten cel przeznaczono 70 mln zł. Jarosław Wieczorek dodał, że jest to wynik polityki premiera Mateusza Morawieckiego. – Wynika to z analizy, że aby dokonać znaczącej poprawy jakości dróg oraz zwiększyć na nich bezpieczeństwo, nie wystarczy dotychczasowa dynamika wzrostu nakładów na poziomie kilku lub kilkunastu procent. Dlatego, że w momencie remontu czy budowy nowej drogi, kolejne dwie się amortyzują. W ten sposób stan lokalnych dróg poprawiał się nieznacznie – wyjaśnił założenia bogatszego FDS.

Symboliczne wręczenie czeków przedstawicielom samorządów odbyło się w Urzędzie Miasta Racibórz. Prezydent Raciborza Dariusz Polowy podziękował wojewodzie za ten wybór. – Liczby, które tu dziś widzimy, są duże i robią wrażenie. Pokazują jednocześnie zaangażowanie rządu we współpracę z samorządami. Wiem, że dla wielu osób same kwoty są abstrakcją. Musimy sobie uświadomić, że dzięki temu dofinansowaniu powstaną dwie nowe drogi, co poprawi komfort życia kolejnych mieszkańców – powiedział podczas uroczystości prezydent Dariusz Polowy.

W spotkaniu z wojewodą wzięli również udział parlamentarzyści i przedstawiciele rządu RP: minister Michał Woś, senator Adam Gawęda, posłanka Katarzyna Dutkiewicz, poseł Czesław Sobierajski oraz Bolesław Piecha i Ewa Gawęda.

Celem FDS jest przyspieszenie powstawania nowoczesnej i bezpiecznej infrastruktury drogowej na szczeblu lokalnym, stanowiącej ważny element prawidłowego funkcjonowania i rozwoju gospodarki oraz przyczyniającej się do poprawy poziomu życia obywateli.

Nowością i dużym ułatwieniem dla beneficjentów tej edycji Funduszu jest to, że termin realizacji inwestycji drogowych nie jest powiązany i ograniczony rokiem kalendarzowym. Samorządy musiały często na siłę szukać wykonawcy, aby wykorzystać środki z FDS do 31 grudnia. Obecnie czas na realizację zgłoszonego zadania wynosi 12 miesięcy od daty przyznania dofinansowania.

fot. UM Racibórz
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here