15. urodziny powiatu raciborskiego i miasta Rendsburg [ZDJĘCIA]

Jubileusz
Uroczystość oficjalna odbyła się w zamkowej kaplicy, gdzie starosta Swoboda i burmistrz Gilgenast oraz osoby inaugurujące partnerstwo, Henryk Siedlaczek i Fritjof Wilken, przypomniały najważniejsze wydarzenia z historii współpracy.

W dniach 20-21 września w powiecie raciborskim gościła oficjalna delegacja z partnerskiego miasta Rendsburg. Głównym celem wizyty było podsumowanie 15-letniej współpracy samorządów.

Delegacji z Rendsburga przewodniczył burmistrz Pierre Gilgenast, towarzyszyli mu wiceprzewodniczący rady miasta Matthias Bruhn oraz radni: Fritjof Wilken, rozpoczynający współpracę samorządów oraz Bernhard Ravens.

- reklama -

Gospodarzem obchodów był starosta Grzegorz Swoboda wraz z radnymi powiatu raciborskiego. W uroczystości uczestniczyli byli i obecni samorządowcy, przedstawiciele świata sportu i kultury, którzy przez ostatnie 15 lat, a nawet dłużej, angażowali się w wymianę partnerską na różnych jej etapach. W jubileuszu wzięła udział także młodzież ze Schule Altstadt w Rendsburgu i Szkoły Podstawowej im. Jana III Sobieskiego w Rudach, realizująca wspólnie kolejną już wymianę partnerską. To właśnie uczniowie i nauczyciele tych dwóch szkół dali początek powiatowemu partnerstwu, którego historia sięga 2000 roku.

Uroczystość oficjalna odbyła się w zamkowej kaplicy, gdzie starosta Swoboda i burmistrz Gilgenast oraz osoby inaugurujące partnerstwo, Henryk Siedlaczek i Fritjof Wilken, przypomniały najważniejsze wydarzenia z historii współpracy. O oprawę artystyczną zadbała Żeńska Kameralna Orkiestra Raciborskiego Centrum Kultury pod batutą Henryka Krótkiego.

Następie szefowie samorządów pokroili jubileuszowy tort, a goście mogli obejrzeć prezentację dokumentującą liczne i różne wydarzenia partnerskie.

Jeszcze przed częścią oficjalną na terenie starostwa powiatowego obie delegacje w towarzystwie młodzieży odsłoniły drzewo upamiętniające 15-lecie współpracy.

Wśród wielu zaproszeń otrzymanych z Rendsburga, dominują te o wymiarze sportowym i kulturalnym. Już 4 razy reprezentacja powiatu uczestniczyła w Międzynarodowych Igrzyskach Młodzieżowych. Miasto Rendsburg ugościło podczas tych wszystkich lat łącznie ponad 250 młodych mieszkańców powiatu raciborskiego. W wyniku tych spotkań nawiązała się owocna współpraca pomiędzy klubami piłkarek ręcznych z Rendsburga i Pietrowic Wielkich. Drużyny spotykają się regularnie na sportowych arenach. Ostatnie rozgrywki miały miejsce właśnie w Raciborzu w czerwcu tego roku.

Odbywały się także wizyty gospodarcze, tak w Polsce jak i w Niemczech, wizyty w zakładach pracy, na targach rolniczych, czy międzynarodowe wystawy prac artystów oraz konkursy piosenki europejskiej. Do tego dochodzi partnerstwo szkół i wymiana uczniów oraz nauczycieli.

Już w przyszłym roku reprezentacja powiatu weźmie udział w kolejnych Igrzyskach Młodzieżowych w Rendsburgu. Podczas wizyty goście zwiedzili także Browar Racibórz oraz atrakcje turystyczne gmin Krzyżanowice.

/Powiat Raciborski publ. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here