Marzena Korzonek wyróżniona w plebiscycie Obywatelski Sędzia Roku 2019

0

Plebiscyt organizowany jest od 2015 roku przez Fundację Court Watch Polska, która zajmuje się monitorowaniem pracy sądów przez zwykłych obywateli, którzy biorą udział w rozprawach jako obserwatorzy. 

Sędzia Marzena Korzonek, Prezes Sądu otrzymała wyróżnienie w plebiscycie Obywatelski Sędzia Roku 2019 za włączenie sądu w obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu oraz cykl darmowych wykładów dla mieszkańców w miejskiej bibliotece pt. „Mam prawo do…” oraz za wyjątkowe zaangażowanie i sukcesy w budowaniu mostów między sądem a obywatelami.

- reklama -

Ogłoszenie wyników odbyło się w Naczelnym Sądzie Administracyjnym w Warszawie w dniu 28.09.2019 roku podczas Konferencji „Obywatelski Monitoring Sądów 2019”. Główną nagrodę otrzymała sędzia Marta Kożuchowska-Warywoda – prezes Fundacji Edukacji Prawnej „Iustitia” za inicjatywę i organizację w całej Polsce „Dnia Edukacji Prawnej”. Plebiscyt organizowany jest od 2015 roku przez Fundację Court Watch Polska, która zajmuje się monitorowaniem pracy sądów przez zwykłych obywateli, którzy biorą udział w rozprawach jako obserwatorzy. W plebiscycie nagradzane są pozytywne wzorce sędziów, którzy w szczególny sposób wyróżniają się godną podziwu prospołeczną postawą oraz działaniami wzmacniającymi zaufanie obywateli do wymiaru sprawiedliwości, wykraczającymi poza działalność orzeczniczą. Nie mniej istotnym elementem jest również zaangażowanie kandydatów w działania mające na celu zwiększenie wrażliwości całego środowiska sędziowskiego na potrzeby obywateli.

W kapitule plebiscytu zasiadali przedstawiciele fundacji, laureaci poprzednich edycji plebiscytu, przedstawiciele stowarzyszeń sędziowskich, organizacji pozarządowych oraz innych zawodów prawniczych, a także z-ca redaktora naczelnego dziennika Rzeczpospolita. Gościem honorowym konferencji była amerykańska sędzia Angela McCormick Bisie, która została już trzykrotnie wybrana w wyborach powszechnych i orzeka w sądzie okręgowym w Louisville, stolicy stanu Kentucky.

– Na pewno jest to dla mnie źródło satysfakcji i dowód na to, że mimo wysiłku warto poświęcać czas, żeby choć trochę zmieniać świat wokół siebie, żeby pokazywać pozytywny wizerunek wymiaru sprawiedliwości, edukować prawnie i budować społeczeństwo obywatelskie. Tak, zawsze byłam i mam nadzieję, że do końca życia pozostanę idealistką, nawet jeżeli wielu patrzyło na to z przymrużeniem oka. Mam nadzieję, że jest to też inspiracja do zwiększenia wrażliwości całego środowiska sędziowskiego na potrzeby obywateli. Nagrodę dedykuję całemu zespołowi moich współpracowników, sekretariatu, sędziów, przedstawicieli innych zawodów prawniczych oraz Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu, którzy współtworzyli obywatelskie i edukacyjne inicjatywy sądu. Bez nich nie byłoby mnie i tego wyróżnienia! Dziękuję i liczę na dalszą współpracę, mam nadzieję, że jeszcze niejedno przed nami! – napisała na Facebook-u Marzena Korzonek.

/materiał nadesłany publ. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here