Zmarł maestro Piotr Libera – ostatnie pożegnanie najbliższy piątek

Maestro Piotr Libera

3 października, w wieku 81 lat zmarł maestro Piotr Libera. Ceniony raciborski muzyk, dyrygent, nauczyciel, opiekun chóru Strzecha. Ostatnie dni życia spędził w Domu Pomocy Społecznej Złota Jesień.

Piotr Libera urodził się w Raciborzu 17 lipca 1938 roku, gdzie spędził dzieciństwo i młodość. Jeden z najbardziej znanych i cienionych raciborzan, wielki autorytet, dla wielu znany jako „Maestro”. Pracując w szkolnictwie Piotr Libera prowadził i organizował różne zespoły muzyczne przy: Klubie Fabrycznym „Rafamet”, „RAFAKO”, „ZEW”, Spółdzielni Inwalidów „Raciborzanka”. W 1964 roku, już jako nauczyciel wychowania muzycznego w Studium Nauczycielskim oraz I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza, podjął się prowadzenia chóru mieszanego „Strzecha””, który wprowadził na nowy tor artystyczny. Ważnym wydarzeniem w życiu chóru była uroczystość jubileuszu 30 – lecia Zjazdu Śpiewaczego w Raciborzu w 1968 r. Podczas przedsięwzięcia chór odznaczony został medalem „Zasłużony Działacz Ziemi Raciborskiej”, nadany przez Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Raciborzu. Piotr Libera wraz z chórem brał udział w ogromnej liczbie koncertów i występów zarówno w kraju, jak i za granicą, festiwalach, przeglądach, nagraniach radiowych i telewizyjnych w Opolu i Katowicach.

- reklama -

Za swoją działalność krzewienia kultury muzycznej Piotr Libera został odznaczony tytułem Zasłużony dla Miasta Raciborza oraz nagrodą Prezydenta Miasta w dziedzinie animacji kulturalnej. W 2019 roku Raciborskie Centrum Kultury zorganizowało benefis Piotra Libery. Ze względu na stan zdrowia on sam nie mógł w nim uczestniczyć.

Pogrzeb odbędzie się w piątek 11.10.2019 o godz. 14:00 w kościele pw. Jana Chrzciciela w Raciborzu.

/red./

Zobacz także: „Maestro” Piotr Libera. Z muzyką przez życie [ZDJĘCIA]

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here