„Maestro” Piotr Libera. Z muzyką przez życie [ZDJĘCIA]

Piotr Libera

Po zakończeniu szkoły podstawowej nie bardzo wiedział, kim chciałbym w przyszłości zostać. Na szczęście z pomocą nadeszły dwie koleżanki z klasy…

- reklama -

Piotr Libera – emerytowany nauczyciel, muzyk, dyrygent oraz długoletni prezes Zarządu Okręgu Raciborskiego Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr – urodził się 17 lipca 1938 roku w Raciborzu. Z Ostrogiem, gdzie mieszka do dzisiaj, związany jest od dzieciństwa. – Niestety, w czasie wojny musieliśmy przenieść się do Krzanowic. Na szczęście mój ojciec otrzymał wówczas pozwolenie na naprawę wozów niemieckiego Czerwonego Krzyża, w związku z czym mogliśmy powrócić do miasta – wspomina Piotr Libera. – Jako ciekawostkę muszę dodać, że przodkowie mojej rodziny także mieszkali na Ostrogu. Co więcej, ze względu na niezwykłe umuzykalnienie członków mojej rodziny, wszystko wskazuje na to, że najprawdopodobniej jesteśmy potomkami osiadłych tutaj w XVI wieku Włochów – dodaje Piotr Libera. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 1 na Ostrogu, która była pierwszą placówką otwartą w powojennym Raciborzu. – Jako że byłem dzieckiem niemieckojęzycznym, lekcje po polsku były dla mnie niezrozumiałe. Na szczęście z biegiem czasu nauczyłem się języka, a zajęcia w szkole stały się przyjemnością – opowiada P. Libera.

Piotr Libera

21 marca 2017 r. w siedzibie raciborskiego Muzeum podczas uroczystej sesji Rady Miasta, organizowanej w związku z obchodami 800-lecia nadania praw miejskich Raciborzowi, Piotr Libera odebrał odznaczenie „Zasłużony dla Miasta Racibórz”. Czytaj również: Odznaczeni medalami na Sesji Rady Miasta z okazji 800-lecia praw miejskich Raciborza [ZDJĘCIA]

Po zakończeniu szkoły podstawowej – jak przyznaje – nie bardzo wiedział, kim chciałbym w przyszłości zostać. – Na szczęście z pomocą nadeszły moje dwie koleżanki z klasy, które wybierały się do Liceum Pedagogicznego w Raciborzu. Wówczas mieściło się ono przy ulicy Opawskiej, gdzie obecnie znajduje się Gimnazjum nr 5 im. Jana Pawła II. W związku z tym, można śmiało powiedzieć, że poszedłem tam nie z powołania a „za koleżankami” – wyznaje Piotr Libera, który podkreśla, że w liceum jego język polski nie był idealny. – Wówczas pomocną dłoń wyciągnęła w moim kierunku dr Bronisława Daniek, która była wspaniałym człowiekiem i polonistką. Co więcej, pani doktor, poprzez swoje działania zniwelowała pewien bunt, który wówczas we mnie siedział. Do dziś jestem jej wdzięczny za to, że mogę bez skrępowania posługiwać się poprawną polszczyzną – wyjaśnia P. Libera.

Po liceum edukację kontynuował w raciborskim Studium Nauczycielskim na kierunku muzyka i śpiew. – Dyplom uzyskany w Studium Nauczycielskim o profilu muzycznym, był swego rodzaju „schodkiem” do dostania się na studia wyższe, które ukończyłem we Wrocławiu. Dziś mieści się tam Akademia Muzyczna – mówi muzyk. – Po powrocie do Raciborza rozpocząłem pracę w Szkole Podstawowe w Kuźni Raciborskiej. Niestety było to zbyt daleko, dlatego też starałem się znaleźć zatrudnienie w Raciborzu. Po pewnym czasie poszukiwań zostałem nauczycielem w obecnej Szkole Podstawowej nr 4, gdzie byłem wychowawcą klasy z tzw. młodzieżą trudną. W związku z tym, że była to praca ciężka, postanowiłem z niej zrezygnować na rzecz ówczesnej Szkoły Podstawowej nr 7 w Raciborzu – Ocicach, gdzie oprócz muzyki także uczyłem wychowania fizycznego – dodaje emerytowany nauczyciel.

W 1961 roku Piotr Libera po raz kolejny zmienił miejsce pracy, zasilając grono nauczycielskie w Szkole Podstawowej nr 9 dzisiejszym I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kasprowicza. – Od tego momentu rozpoczęła się moja kariera chóralna. Prowadziłem już wówczas chór mieszany w „Strzesze”. Co więcej, otrzymałem także wiadomość, że brakuje muzyków w Studium Nauczycielskim. W związku z tym, rozpocząłem nauczanie także tam – zaznacza Piotr Libera.

Ze swoim chórem brał udział w ogromnej liczbie koncertów i występów zarówno w kraju, jak i za granicą, na festiwalach, przeglądach, nagraniach radiowych i telewizyjnych w Opolu i Katowicach. Istotnym wydarzeniem w życiu chóru była uroczystość jubileuszu 30-lecia Zjazdu Śpiewaczego w Raciborzu w 1968 r. Chór odznaczony został medalem „Zasłużony Działacz Ziemi Raciborskiej”, nadanym przez Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Raciborzu. Piotr Libera pracując w szkolnictwie, prowadził i organizował także różne zespoły muzyczne przy: Klubie Fabrycznym „Rafamet”, „RAFAKO”, „ZEW” czy Spółdzielni Inwalidów „Raciborzanka”.

Za zasługi w dziedzinie kultury oraz pracy nauczycielskiej otrzymał szereg odznaczeń i wyróżnień.

oprac. /j/

- reklama -

1 KOMENTARZ

  1. Jestem dumny, że byłem uczniem I LO i miałem sposobność kontaktu z Panem Profesorem. Życzę mu dużo zdrowia i wszelkiej pomyslności.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here