Wystawa „K-dron Plus” Janusza Kapusty w Pałacyku Strzeleckim Rafako [ZDJĘCIA]

0
Wystawa „K-dron Plus” Janusza Kapusty w Pałacyku Strzeleckim Rafako
Wystawa „K-dron Plus” Janusza Kapusty w Pałacyku Strzeleckim Rafako

Dzięki Fundacji Rafako można w Raciborzu oglądać – prezentowaną wcześniej w Muzeum Narodowym w Warszawie – wyjątkową instalację artystyczną stworzoną z okazji obchodów 500-lecia śmierci Leonarda da Vinci.

W Pałacyku Rafako można oglądać niezwykłe dzieło współczesnego artysty wpisane w owoc geniuszu Leonarda da Vinci. Autor, Janusz Kapusta, połączył K-dron z wizerunkiem Człowieka Witruwiańskiego. Renesansowy mistrz zawarł w swym rysunku opartą na samodzielnych pomiarach korektę witruwiańskiej teorii na temat idealnych proporcji ludzkiego ciała, które daje się wpisać w koło i kwadrat. Od starożytnych artyści renesansowi przejęli pogląd, że ludzie ciało, podobnie jak matematyka i geometria, odzwierciedlają prawa boskiego architekta.

- reklama -

Rok 2019 ogłoszony jubileuszowym rokiem matematyki jest szczególną okazją, aby temat wyjątkowego odkrycia Janusza Kapusty, jakim jest K-dron, przybliżyć i zaprezentować społeczności Raciborza i okolic.

W weekend otwarcia, czyli w najbliższą sobotę i niedzielę, 26 i 27 listopada, po wystawie będzie oprowadzał gości sam autor. Będzie okazja, by osobiście poznać i porozmawiać z artystą, który od 1981 roku mieszka w Nowym Jorku. Pochodzący z Wielkopolski Janusz Kapusta ukończył Liceum Plastyczne w Poznaniu oraz Wydział Architektury na Politechnice Warszawskiej. To artysta wielu talentów – rysownik, ilustrator, malarz, scenarzysta, scenograf, pisarz, a wreszcie sławny odkrywca. W roku 1985 wynalazł nowy kształt, jedenastościenną bryłę, którą opatentował i nazwał K-dronem. Wraz z naukowcami opisał ją matematycznie i do dziś odkrycie to znajduje ciągle nowe, interesujące zastosowania. K-dron wykorzystywany jest między innymi w nauce, sztuce, architekturze i technice, a nawet w muzyce.

Wystawa będzie otwarta dla szerokiej publiczności w każdą niedzielę, do 1 grudnia włącznie, w pozostałe dni organizatorzy zapraszają grupy zorganizowane.

Wystawie w Raciborzu towarzyszyć będzie wiele atrakcyjnych wydarzeń – konferencje, prezentacje i wykłady, warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży. Organizatorzy zapraszają uczniów do wzięcia udziału w Olimpiadzie K–dronowej, a dla uczniów Liceum Sztuk Plastycznych zorganizowano konkurs pt. „Pomnik K-drona w Raciborzu”.

Wystawa prac Janusza Kapusty to kolejna inicjatywa Fundacji Rafako, która przybliża mieszkańcom Raciborza i okolic sztukę prezentowaną zwykle w odległych galeriach czy muzeach, a czasem pieczołowicie zebraną od prywatnych kolekcjonerów z całego świata. Tak było z niedawną wystawą dzieł Kossaków, którą obejrzało w Raciborzu prawie 2000 osób.

Organizatorzy liczą na równie dużą frekwencję, a szczególnie zachęcają do zapoznania się z wystawą uczniów wraz z pedagogami. Wystawa może zostać im udostępniona w dogodnym terminie, poza godzinami otwarcia dla publiczności. Również inne grupy zorganizowane są mile widziane.

Zainteresowani proszeni są o kontakt mailowy: [email protected] lub telefoniczny: (32) 410 10 34.

Katarzyna Przypadło

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here