Co robi K-dron na raciborskim rynku?

K-dron
Janusz Kapusta w roku 1985 wynalazł nowy kształt, jedenastościenną bryłę, którą opatentował i nazwał K-dronem. Wraz z naukowcami opisał ją matematycznie i do dziś odkrycie to znajduje ciągle nowe, interesujące zastosowania.

Od wczoraj (24.10) na rynku stoi tajemniczy obiekt. Czym jest? To część wystawy Janusza Kapusty pt. K-dron, która w głównej części mieści się w pałacyku RAFAKO (ul. Łąkowa 3).

Otwarcie wystawy dla raciborskiej publiczności odbędzie się 26 i 27 października w godzinach od 11:00 do 17:00. Później wystawa będzie otwarta w każdą niedzielę, do 1 grudnia włącznie. W pozostałe dni organizatorzy zapraszają grupy zorganizowane. Obiekt na rynku ma reklamować wystawę do końca jej trwania. Prezydent Miasta Racibórz Dariusz Polowy objął to wydarzenie patronatem.

- reklama -

Tak o akcji piszą organizatorzy:
W Pałacyku RAFAKO zobaczymy tym razem niezwykłe dzieło współczesnego artysty wpisane w owoc geniuszu Leonarda da Vinci. Autor, Janusz Kapusta połączył K-dron z wizerunkiem Człowieka Witruwiańskiego. Renesansowy mistrz zawarł w swym rysunku, opartą na samodzielnych pomiarach, korektę witruwiańskiej teorii na temat idealnych proporcji ludzkiego ciała, które daje się wpisać w koło i kwadrat. Od starożytnych artyści renesansowi przejęli pogląd, że ludzie ciało, podobnie jak matematyka i geometria odzwierciedlają prawa boskiego architekta.

Rok 2019 ogłoszony jubileuszowym rokiem matematyki jest szczególną okazją, aby temat wyjątkowego odkrycia Janusza Kapusty, jakim jest K-dron, przybliżyć i zaprezentować społeczności Raciborza i okolic.

W weekend otwarcia, czyli w najbliższą sobotę i niedzielę, 26 i 27 października, po wystawie będzie oprowadzał gości sam autor! Będzie okazja by osobiście poznać i porozmawiać z artystą, który od 1981 roku mieszka w Nowym Jorku. Pochodzący z Wielkopolski Janusz Kapusta, ukończył Liceum Plastyczne w Poznaniu oraz Wydział Architektury na Politechnice Warszawskiej. To artysta wielu talentów – rysownik, ilustrator, malarz, scenarzysta, scenograf, pisarz a wreszcie sławny odkrywca.

k-dron

W roku 1985 wynalazł nowy kształt, jedenastościenną bryłę, którą opatentował i nazwał K-dronem. Wraz z naukowcami opisał ją matematycznie i do dziś odkrycie to znajduje ciągle nowe, interesujące zastosowania. K-dron wykorzystywany jest między innymi w nauce, sztuce, architekturze i technice, a nawet w muzyce.

Wystawie w Raciborzu towarzyszyć będzie wiele atrakcyjnych wydarzeń – konferencje, prezentacje i wykłady, warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży. Organizatorzy zapraszają uczniów do wzięcia udziału w Olimpiadzie K–dronowej. Dla uczniów Liceum Plastycznego zorganizowano konkurs pt. Pomnik K-drona w Raciborzu.

Wystawa prac Janusza Kapusty to kolejna inicjatywa Fundacji RAFAKO, która przybliża mieszkańcom Raciborza i okolic sztukę, prezentowaną zwykle w odległych galeriach czy muzeach, a czasem pieczołowicie zebraną od prywatnych kolekcjonerów z całego świata. Tak było z niedawną wystawą dzieł Kossaków, którą obejrzało w Raciborzu prawie 2000 osób.

Zobacz także:Wystawa „K-dron Plus” Janusza Kapusty w Pałacyku Strzeleckim Rafako od 26 października 

Organizatorzy liczą na równie dużą frekwencję, a szczególnie zachęcają do zapoznania się z wystawą uczniów wraz z pedagogami. Wystawa może zostać im udostępniona w dogodnym terminie, poza godzinami otwarcia dla publiczności. Również inne grupy zorganizowane są mile widziane.

Zainteresowani proszeni są o kontakt mailowy : [email protected] lub telefoniczny – (32) 410 10 34.

/UM Racibórz publ. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here