Światowy Tydzień Wiedzy o Antybiotykach

Leki
Leki

Antybiotyki są uznawane za jedno z największych osiągnięć medycyny XX wieku, jednak ich skuteczność, a także wprowadzanie na rynek coraz to nowych spowodowały, że zaczęto je stosować w nadmiarze, nieodpowiedzialnie i często „na wszelki wypadek”.

W tym roku już po raz jedenasty 18 listopada w całej Europie obchodzony był Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach ustanowiony przez Komisję Europejską. Połączony był on z obchodami Światowego Tygodnia Wiedzy o Antybiotykach, który został ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia w 2015 r. i tym razem przypada w dniach 18–24 listopada.

- reklama -

Celem tych inicjatyw jest propagowanie racjonalnego i odpowiedzialnego stosowania antybiotyków – zarówno wśród pacjentów, jak i pracowników medycznych – oraz zwiększenie społeczeństwa w kwestii zagrożenia, jakim jest zjawisko antybiotykoodporności.

Antybiotyki są uznawane za jedno z największych osiągnięć medycyny XX wieku. Leki te przez wiele lat pozwalały zwalczać wiele chorób, które wcześniej uważano za nieuleczalne. Przyczyniły się one do znacznego spadku śmiertelności ludzi, do wydłużenia ich długości życia.

Skuteczność antybiotyków, a także wprowadzanie na rynek coraz to nowych leków tej grupy spowodowały, że zaczęto je stosować w nadmiarze, nieodpowiedzialnie i często „na wszelki wypadek”. To doprowadziło do pojawienia się szczepów bakterii opornych na antybiotyki, które rozprzestrzeniają się obecnie na całym świecie. Oznacza to, że zakażenia przez nie wywołane coraz trudniej poddają się wyleczeniu.

Jak przypomina Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Raciborzu, antybiotyki nie leczą grypy ani innych wirusowych infekcji układu oddechowego. Bakterie oporne na działanie antybiotyków mogą rozprzestrzeniać się pomiędzy ludźmi, a także przekazywać zdolności ochrony przed antybiotykami innym bakteriom. Antybiotyki nie są środkami przeciwbólowymi i nie można nimi wyleczyć każdej choroby. W razie wystąpienia przeziębienia lub grypy należy dać organizmowi czas na powrót do zdrowia – istnieją inne poza antybiotykami sposoby łagodzenia objawów, które nawet w procesie leczenia mogą utrzymywać się nawet przez 3 tygodnie (np. kaszel po przeziębieniu).

Antybiotyki działają tylko na bakterie. Nigdy nie należy stosować antybiotyku, którego nie przepisał lekarz. Nie należy przerywać terapii przed zakończeniem leczenia, nawet w przypadku ustąpienia objawów chorobowych. Przy kolejnej infekcji nigdy nie można przyjmować antybiotyku, który pozostał w domu po poprzedniej kuracji. – Nie leczmy się sami ani też nie przekazujmy antybiotyków znajomym lub rodzinie. Zaufajmy wiedzy lekarza – nie namawiajmy go, żeby przepisał nam antybiotyk – apeluje raciborski sanepid.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj