Jak nie dać się nabrać na fake newsa? [ZDJĘCIA]

Jak nie dać się nabrać na fake newsa?
Jak nie dać się nabrać na fake newsa?

Z uczniami w bibliotece przy Kasprowicza, na Ostrogu i w Markowicach spotkała się Jolanta Reisch-Klose.

Dlaczego światem rządzi zła informacja? Jak bronić się przed manipulacją, używając wiedzy zawartej w książkach, do oddzielania informacji prawdziwych od fałszywych? Jolanta Reisch-Klose – dziennikarka prasowa i radiowa, autorka książek dla dzieci i dorosłych, tłumaczka i laureatka ogólnopolskich konkursów dziennikarskich i literackich – była gościem Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu.

- reklama -

Spotkania w Eurece przy Kasprowicza 12, Filii nr 2 na Ostrogu i Filii nr 10 w Markowicach miały charakter warsztatowy – uczniowie w aktywny sposób odpowiadali na szereg pytań. Co to jest informacja? Kiedy informacja jest dobra, a kiedy zła? Dlaczego złe informacje są często ciekawsze? Czy można udowodnić tezę „Złe informacje ratowały nam życie na przestrzeni wieków”? Młodzież szczerze odpowiadała na pytania dotyczące zamieszczania zdjęć i informacji na Facebooku i Instagramie. Dziennikarka przypomniała przy okazji bardzo dziś aktualne słowa amerykańskiego pisarza Marka Twaina: „Zanim prawda włoży buty, kłamstwo obiegnie świat”.

Sporo uwagi poświęciła również tytułowym fake newsom, podkreślając, że nie jest to nowy twór, a wiele „faktów” z historii, które uznajemy za prawdziwe to również fake newsy. – Ale nie trzeba wcale daleko szukać! To my, każdego dnia, często nieświadomie „produkujemy” takie informacje – podsumowała spotkania Reisch-Klose.

fot. MiPBP w Raciborzu
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj