Raciborska policja radzi, jak bezpiecznie spędzić święta

Bezpieczne święta
Dzięki zastosowaniu się do wymienionych rad raciborskich policjantów możemy uniknąć wielu przykrych niespodzianek podczas podróży i świątecznego wypoczynku.

Ostatnie dni to czas przedświątecznych zakupów i wzmożonych wyjazdów na święta. Dla większości to okres szczególnie radosny, spędzany w gronie najbliższej rodziny, natomiast dla raciborskich mundurowych to czas wzmożonej służby, w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców Raciborza.

Mimo liczniejszych patroli policji należy pamiętać, że bezpieczeństwo w dużej mierze zależy przede wszystkim od nas samych. W tym świątecznym okresie nie zapominajmy, że okazja czyni złodzieja, dlatego też nie stwarzajmy mu takiej szansy. Zróbmy wszystko, aby te dni minęły nam w spokojnej i świątecznej atmosferze.

- reklama -

Puste mieszkanie

Okres wzmożonych wyjazdów na święta wiąże się z pozostawieniem domu lub mieszkania bez opieki. Trzeba pamiętać, że włamywacze nie odpoczywają, a opuszczone na okres świąt mieszkanie to dla nich doskonała okazja do kradzieży. Idealnego zabezpieczenia nie ma, ale przestrzegając kilku prostych zasad możemy ograniczyć ryzyko włamania do minimum.

Przede wszystkim należy dokładnie sprawdzić zamknięcie okien i drzwi, w tym również małych okienek w podpiwniczeniu budynku, którymi włamywacze często wchodzą do budynku.

Cenne przedmioty najbezpieczniej zostawić u swoich bliskich, a większe kwoty pieniędzy lepiej zdeponować w banku.

Jednak jednym z najlepszych rozwiązań jest czujny sąsiad. Warto poinformować go o tym, że przez kilka dni nie będzie nas w domu i poprosić, by zwrócił uwagę na nasze mieszkanie, jak również wyjmował korespondencję ze skrzynki czy zabierał reklamy spod drzwi, by nie sugerować złodziejowi, iż od dłuższego czasu nikt nie korzysta z mieszkania.

W podróży

Okres świąt wiąże się niejednokrotnie z długotrwałą podróżą publicznymi środkami komunikacji lub własnym samochodem. Dla swojego bezpieczeństwa, jak i bezpieczeństwa innych uczestników ruchu drogowego powinniśmy jeździć rozważnie i ostrożnie. Pamiętajmy o zapięciu pasów i przewożeniu dzieci w fotelikach. Należy też pamiętać, że podczas podróży również możemy paść łupem złodzieja.

Wielu z nas, aby spotkać się z najbliższymi spędzi setki kilometrów w drodze. Pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach, które zagwarantują nam spokojne i radosne święta na drodze.

Przede wszystkim każdy kierowca powinien wziąć sobie głęboko do serca zasadę, że wolniej oznacza bezpieczniej. Powinien mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, podobnie jak każdy pasażer, natomiast dzieci powinny być przewożone w fotelikach.

Ogromne niebezpieczeństwo stwarzają pijani kierowcy. Jazda samochodem pod wpływem alkoholu to kompletny brak odpowiedzialności. Nawet niewielka jego ilość w organizmie wpływa na koncentrację i refleks, mogąc skutkować nieodwracalnymi konsekwencjami.

Noga z gazu

Nie zapominajmy, że drogi to nie miejsce na brawurę. Dlatego lepiej zdjąć nogę z gazu, czasem dojechać na miejsce kilka minut później, ale szczęśliwie i bezpiecznie, by cieszyć się świąteczną atmosferą.

Pamiętajmy także o prawidłowym poruszaniu się po drodze. Wieczorami jest jeszcze ciemno, jeśli jesteśmy ubrani w ciemne rzeczy jesteśmy mało widoczni, dlatego musimy zwracać uwagę aby przechodzić w miejscu do tego przeznaczonym i mieć przy sobie element odblaskowy. A wszystko po to, aby cało i bezpiecznie dotrzeć do domu.

Kiedy już dojedziemy do celu, wybierzmy odpowiednie miejsce do parkowania. Lepiej unikać nieuczęszczanych i nieoświetlonych parkingów, a opuszczając pojazd nie pozostawiać w miejscach widocznych żadnych wartościowych rzeczy, typu: bagaż, torebka, laptop, telefon komórkowy czy panel radioodtwarzacza. Jeżeli takie rzeczy z jakichś powodów musimy zostawić w pojeździe, należy te rzeczy schować, np. do bagażnika, a najlepiej zabrać ze sobą. Często zdarza się też, że skradziony w wyniku rozbicia szyby przedmiot stanowi o wiele mniejszą wartość lub nawet jest bezwartościowy w porównaniu do wartości rozbitej szyby.

W pociągu i autobusie 

Podróżując autobusem lub pociągiem powinniśmy szczególnie pilnować swoich rzeczy osobistych, bagażu, pieniędzy i dokumentów. Lepiej nie podróżować samotnie, a jeżeli już taka sytuacja ma miejsce, należy unikać pustych przedziałów i dosiadania się do pojedynczych, przypadkowych osób. Opuszczając przedział (choćby na chwilę) nie wolno pozostawiać bagażu bez opieki.

Nie należy też opowiadać obcym osobom zbyt dużo o sobie, swoim majątku i dokładnym miejscu zamieszkania, ponieważ po powrocie może się okazać, że nasze mieszkanie zostało okradzione, a złodziej dokładnie wiedział gdzie i czego szukać.

Dzięki zastosowaniu się do wymienionych rad raciborskich policjantów możemy uniknąć wielu przykrych niespodzianek podczas podróży i świątecznego wypoczynku. – Pozostaje nam zatem życzyć wszystkim Państwu radosnych i niczym nie zakłóconych świąt Bożego Narodzenia – przekazuje raciborska policja.

/KPP Racibórz oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj