„Trombita i przyjaciele” w Raciborskim Centrum Kultury [ZDJĘCIA]

„Trombita i przyjaciele” w Raciborskim Centrum Kultury
„Trombita i przyjaciele” w Raciborskim Centrum Kultury

Katarzyna Gacek-Duda pokazała najróżniejsze odmiany instrumentów używanych w muzyce góralskiej: trombitę, fujarę słowacką, róg pasterski, zbyrcok, okarynę, skrzypce góralskie.

Podczas kolejnego koncertu umuzykalniającego młodzi melomani poznawali muzyczną kulturę beskidzką, dlatego też koncert nosił nazwę „Trombita i przyjaciele”. Muzyczne bogactwo tego regionu zaprezentowała Katarzyna Gacek-Duda, flecistka, doktorantka Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, która gra również na skrzypcach oraz na różnych odmianach fletów i piszczałek. Ponieważ pochodzi z beskidzkiej wsi Laliki, zaprezentowała dzieciom piękno folkloru beskidzkiego, jakie jej w duszy gra i jakie wyniosła z domu rodzinnego. Pokazała najróżniejsze odmiany instrumentów używanych w muzyce góralskiej: trombitę, fujarę słowacką, róg pasterski, zbyrcok, okarynę, skrzypce góralskie. Opowiadała również o obrzędach w kulturze beskidzkiej, również na przykładzie własnego wesela. Ponadto prezentowała dzieciom przyśpiewki żywieckie i pastorałki. Całość wykonywana była w technice charakterystycznej dla muzyki ludowej tzw. białym głosem. Nie mogło zabraknąć również wspólnego śpiewania, dzieci wraz z naszym gościem i prowadzącym koncert Franciszkiem Borysowiczem wykonały utwór „Dnia jednego o północy” z akompaniamentem rytmicznym.

- reklama -

Koncerty umuzykalniające odbywają się w Raciborskim Centrum Kultury raz w miesiącu, najczęściej w piątki. Biorą w nich udział uczniowie raciborskich szkół podstawowych z klas I-III, w tym roku ok. 500 osób podczas czterech sesji koncertowych. Wspierane są finansowo przez UM Racibórz. Od 37 lat prowadzi je i tworzy ich program niezawodny Franciszek Borysowicz, który pięknie krzewi kulturę muzyczną wśród najmłodszych.

fot. RCK
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here