Turystka weekendowa szansą gospodarczą według Jadwigi Emilewicz

0

Strategia rozwoju gospodarczego kraju na spotkaniu z minister rozwoju w Raciborzu.

Na spotkaniu w gmachu UM w Raciborzu z minister rozwoju Jadwigą Emilewicz zasiadło raptem kilku przedsiębiorców (nie licząc szefów spółek miejskich). Trudno znaleźć odpowiedź na pytanie co było powodem tak niskiej frekwencji. Czy zawiódł klucz, według którego zapraszano biznes, czy może przedsiębiorcy zaproszeni nie docenili rangi wydarzenia.

- reklama -

Emilewicz w telegraficznym skrócie pochwaliła się działaniami rządu w minionym roku, jakie poczyniono na rzecz małych przedsiębiorców oraz zreferowała najważniejsze punkty programu w roku 2020.

Nie zabrakło akcentu na fakt, iż 70% aktywnych zawodowo Polaków zatrudnia MŚP (Mikro, Mały i Średni Przedsiębiorca), który wytwarza aż 97% PKB Polski. Deklaracja pomocy dla sektora MŚP to szeroko rozumiane konsekwentne wdrażanie „konstytucji biznesu”, w tym małego ZUS, ulg inwestycyjnych, przyspieszonej amortyzacji na zakup maszyn i urządzeń o wartości do 10-30 tys. zł, oraz działania zmierzające do obniżenia kosztów dostawy energii elektrycznej wprowadzane dzięki rozwiązaniom prosumenckim (przyp. red. obecnie wsparcie głównie dotyczy gospodarstw indywidualnych, nie przedsiębiorców). Minister zwróciła uwagę na nowa ustawę o Specjalnych Strefach Ekonomicznych, w której wprowadzono rozszerzenie terytorialne dla inwestorów całej Polski (wcześniej obszary stref inwestycyjnych stanowiły zaledwie 0,08 powierzchni kraju).

Firmy MŚP będą miały dodatkowe punkty dla obsługi ulg inwestycyjnych, które mogą być odliczane przez 10 – 20 lat. Warto dodać, że w większości powiatów Subregionu Zachodniego minimalna wartość inwestycji wynosi 1- 4 mln zł i chociaż już widać zwiększenie zainteresowaniem ta formą wsparcia, to wyraźnie trzeba uzupełnić wypowiedź Jadwigi Emilewicz, że nie jest to instrument dla najmniejszych firm. Ostatnim elementem wsparcia inwestorów są nowe instrumenty  BGK (Bank Gospodarstwa Krajowego). – Przed nami  spodziewane spowolnienie gospodarcze, jednak dla Polskiej gospodarki lekkie spowolnienie jest szansą do wykorzystania jeśli dobrze wykorzystamy wskaźniki inflacyjne.  BGK nie jest tylko dla wybranych, jest wsparciem inwestycyjnym dla każdego w tym MSP. Chcemy aby każdą wydaną złotówkę na inwestycje (maszyny i urządzenia) przedsiębiorca mógł odliczyć w podwójnej wysokości. Pracujemy też nad ułatwieniem możliwości zatrudnienia obcokrajowców oraz nad uelastycznienia niektórych form zatrudnienia – przekonywała minister.

Czytaj ciąg dalszy na PLUSYdlaBIZNESU.pl

Ireneusz Burek

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here