Racibórz poza programem 100 obwodnic

0
Sto obwodnic

Opracowany przez Ministerstwo Infrastruktury Program budowy stu obwodnic na lata 2020-2030 wart jest 28 mld złotych. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, Racibórz nie znalazł się na liście.

Główne założenia programu to poprawa bezpieczeństwa na drogach, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej.

- reklama -

W ramach rządowego programu powstanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 820 km. Będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. Inwestycjom tym będą towarzyszyły urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym oświetlenie spełniające wytyczne prawidłowego oświetlenia przejść dla pieszych.

W województwie śląskim, w ramach programu, powstaną następujące obwodnice:

– Obwodnica Blachowni i Herb w ciągu drogi krajowej nr 46
– Obwodnica Szczekocin i Goleniowych w ciągu drogi krajowej nr 78
– Obwodnica Kroczyc w ciągu drogi krajowej nr 78
– Obwodnica Pradeł w ciągu drogi krajowej nr 78
– Obwodnica Nakła Śląskiego oraz Świerklańca w ciągu drogi krajowej nr 78

Program budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030 został zgłoszony do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Kolejnym etapem prac będą konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe oraz opracowanie oceny strategicznej oddziaływania na środowisko.

Wcześniej deklarowano, że Racibórz znajdzie się w rządowym programie stu obwodnic, dlatego opublikowana przez Ministerstwo Infrastruktury lista może dziwić. Chodzi o odcinek wschodniej obwodnicy miasta, która ma połączyć DK 45 z węzłem na Płoni i Dębiczu.

/red./

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here