O bezpiecznym internecie z Jolantą Reisch-Klose w bibliotece

0
Dzień Bezpiecznego Internetu w bibliotece
Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu gościem raciborskiej biblioteki była Jolanta Reisch-Klose - dziennikarka prasowa i radiowa.

Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu gościem raciborskiej biblioteki była Jolanta Reisch-Klose – dziennikarka prasowa i radiowa, autorka książek dla dzieci i dorosłych, tłumaczka i laureatka ogólnopolskich konkursów dziennikarskich i literackich.

Jak fake newsy wpływają na politykę i życie społeczne? Kto i dlaczego kreuje fałszywe informacje? Dlaczego złe wiadomości na pierwszych stronach gazet przyciągają więcej ludzi niż dobre?

- reklama -

Spotkania w EURECE przy Kasprowicza 12 oraz filiach na Płoni i przy ul. Żorskiej miały charakter warsztatowy – uczniowie w aktywny sposób odpowiadali na szereg pytań: Co to jest informacja? Kiedy informacja jest dobra a kiedy zła? Dlaczego złe informacje są często ciekawsze? Czy można udowodnić tezę „Złe informacje ratowały nam życie na przestrzeni wieków”? Młodzież szczerze odpowiadała na pytania dotyczące zamieszczania zdjęć i informacji na Facebooku i Instagramie. Reisch-Klose sporo uwagi poświęciła również tytułowym fake newsom, podkreślając, że nie jest to nowy twór, a wiele „faktów” z historii, które uznajemy za prawdziwe to również fake newsy.

Zajęcia edukacyjne z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu przygotowała także Filia Publiczno-Szkolna nr 10 w Markowicach. Spotkanie odbyło się na bazie scenariusza „Owce w sieci” ukazującego zagrożenia związane z korzystaniem przez dzieci z Internetu, telefonów komórkowych i innych nowych technologii.

Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony był w tym roku 11 lutego. Głównym celem DBI jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego wykorzystywania Internetu. DBI 2020 odbywa się pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”.

/MiPBP Racibórz publ. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here