Rozszerza się dialog gospodarczy polsko-czeskiego pogranicza

0
Rozszerza się dialog gospodarczy polsko-czeskiego pogranicza
Rozszerza się dialog gospodarczy polsko-czeskiego pogranicza

Subregion Zachodni i Kraj Morawsko – Śląski łączy wiele wspólnych problemów.

Tematem głównym spotkania organizowanego 12 lutego przez Izbę Gospodarczą w Trzyńcu było zagadnienie jak do czeskich przedsiębiorców ściągnąć pracowników z Ukrainy, Słowacji i Polski.

- reklama -

Skutki depopulacji 

Prezes Izby Gospodarczej w Trincu Rotislav Zabystrzan we wstępie zwrócił uwagę na fakt, iż na polskiej stronie obszaru przygranicznego występuje wyższy wskaźnik bezrobocia (na poziomie 4%) w stosunku do 2% wskaźnika w Czechach. Należy „powalczyć” więc o zdobycie tych zasobów na rzecz czeskich firm.

Jednocześnie zaakcentował, że dobrze funkcjonuje przygraniczna współpraca z polskimi przedsiębiorcami oraz urzędami pracy co warto w tej sytuacji wykorzystać.

Izabela Kapias dyrektor Czesko-Polskiej Izby Handlowej w Ostrawie, zwróciła uwagę na fakt, iż w zakresie polsko-czesko-słowackiej współpracy nastąpił znaczny regres. Program edukacyjny ERASMUS zaczął stopować mimo dużego zapotrzebowania.  – Mieszkańcy Ustroń Wisła – mają bliżej do Trzyńca niż do Cieszyna. Współpracujemy w tym zakresie z Urzędem Pracy w Cieszynie a także prowadzone są rozmowy w Urzędem Wojewódzkim województwa Śląskiego. Pracujemy nad tym, aby wskrzesić program  ERASMUS, który w ostatnim okresie mocno wyhamował, aby była możliwość wykorzystania programu również na terenie ziemi cieszyńskiej – informowała Izabela Kapias.

– Współpracujemy z wieloma ośrodkami, takimi jak: Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki, Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, Izba Gospodarcza w Wodzisławiu, OHK Karwina czy KHK Ostrawa i wiele innych. Warto podkreślić, że obecnie posiadamy ogromny potencjał w przygraniczu, należy wykorzystać memorandum o współpracy gospodarczej Subregionu Zachodniego oraz Kraju Morawsko- Śląskiego, własne bazy firm, które z nami współpracują. Zaś w komunikacji z przedsiębiorcami i pracownikami nie tylko skupiać się na tłumaczeniu ulotek, ale zwracać też uwagę na benefity, np. oferowaną opiekę medyczną czy możliwości mieszkań w pobliżu miejsc pracy.

W regionie zostały wypracowane różne mechanizmy aby to mogło działać. Zostały wydrukowane ulotki z informacjami o ERASMUSie, które wykładane są w polskim Urzędzie Pracy w Cieszynie.

Czytaj ciąg dalszy na PLUSYdlaBIZNESU.pl 

Ireneusz Burek

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here