Trąbka i pianino na koncertach umuzykalniających w RCK [ZDJĘCIA]

0
Trąbka i pianino - muzyczni bohaterowie koncertów umuzykalniających w RCK
Trąbka i pianino - muzyczni bohaterowie koncertów umuzykalniających w RCK

Trąbki zaprezentował Dariusz Tkaczyk, a na pianinie grał Jakub Czekierda.

Piątkowy koncert umuzykalniający upłynął przy dźwiękach trąbki i pianina. Trąbkę, a dokładnie trąbki, bo trąbkę typu B i trąbkę piccolo, zaprezentował Dariusz Tkaczyk. Dariusz Tkaczyk jest absolwentem katowickiej Akademii Muzycznej, założycielem Śląskiej Fabryki Sztuki, współtwórcą Kwintetu Śląskiego, w którym jest trębaczem. Na pianinie grał Jakub Czekierda znany już młodej publiczności – w tym roku występował już w RCK, gdy muzycznym bohaterem spotkania był klarnet. Jest on również absolwentem naszej katowickiej Akademii, obecnie pracuje w Instytucie Sztuki w Cieszynie oraz uczy w szkole muzycznej w Żywcu.

- reklama -

Najmłodsi melomani usłyszeli następujące utwory: marsz z baletu „Dziadek do orzechów” P. Czajkowskiego, Hejnał Mariacki, „Taniec szkocki” L. van Beethovena, „Marsz gladiatorów” J.E. Fučíka. Trąbka piccolo zaprezentowana została solo we fragmencie utworu M.A. Charpentiera, natomiast Jakub Czekierda zagrał parafrazę swojego autorstwa do utworu F. Chopina „Preludium e-moll”. Przy marszu F. Szuberta grupka dzieci została poproszona przez prowadzącego koncert Franciszka Borysowicza o zaprezentowanie kroku marszowego. Dodatkowym zadaniem dla uważnych słuchaczy było rozpoznanie różnic między utworami: „Walcem Des-dur” F. Chopina a „Preludium B-dur” G. Gerschwina.

Na koniec tradycyjnie były kwiaty dla muzyków i prowadzących, które zawsze są miłym akcentem każdego spotkania i ważnym elementem kultury muzycznej, którą prezentuje się nie tylko w uważnym słuchaniu, ale również w szacunku dla artysty wyrażanego strojem czy też wręczanymi kwiatami na koniec koncertu.

Koncerty umuzykalniające odbywają się co miesiąc w Raciborskim Centrum Kultury. Podczas jednego dnia mają miejsce cztery sesje koncertowe, w których bierze udział ok. 400 dzieci z klas I-III. Projekt jest finansowany z budżetu Miasta Racibórz.

fot. RCK
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here