Rusza II edycja Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego

0
Tężnia solankowa w Raciborzu
Tężnia solankowa w drewnianej konstrukcji, wyposażona w pompę, rozprowadzając solankę po odpowiednio rozmieszczonych gałęziach spowoduje wytwarzanie specyficznego mikroklimatu. Na zdjęciu tężnia w Radlinie. Fot. FB/Tężnia w Radlinie

Podczas I edycji w podregionie trzecim obejmującym powiat raciborski najwięcej głosów zdobył raciborski projekt pn. „Tężnia solankowa – źródło zdrowia i miejsce wypoczynku dla mieszkańców Raciborza”.

Urząd Marszałkowski zaprasza do wzięcia udziału w II edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego. Już teraz rusza cykl spotkań informacyjnych w kilku miastach województwa. Działa też strona internetowa z harmonogramem II edycji marszałkowskiego BO.

- reklama -

10 mln w I edycji

W grudniu 2019 roku zakończyła się pierwsza edycja Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego, podczas której mieszkańcy zdecydowali, w jaki sposób rozdysponować 10 milionów złotych z budżetu Województwa. Mieszkańcy zgłosili, a następnie wybrali zadania z ich perspektywy najważniejsze dla rozwoju regionu i społeczności. Wśród 43 zadań zatwierdzonych przez Zarząd Województwa do realizacji w 2020 roku znalazły się projekty na rzecz każdego z podregionów. W podregionie trzecim obejmującym powiat raciborski najwięcej, bo aż 1576 głosów, zdobył raciborski projekt pn. „Tężnia solankowa – źródło zdrowia i miejsce wypoczynku dla mieszkańców Raciborza”. Tężnia z planowanym budżetem 313 tys. zł ma zostać wybudowana na terenie Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu. Prawie pół miliona złotych, bo 455 tys. 940 zł, to środki na realizację innego zwycięskiego projektu w naszym regionie pn. „Teatrem w Śląsk”. Ta partnerska inicjatywa kulturalna, dzięki której w 2020 r. zostaną zorganizowane m.in. wydarzenia: Wodzisławski Festiwal Kuglarzy, FRU Festiwal Raciborskiej Ulicy, Festiwal Kultury Żydowskiej KUGEL w Raciborzu, zyskała poparcie blisko 1400 osób (na projekt oddano 1383 głosy). Blisko 70 tys. zł to pula środków na trzeci projekt w tej edycji Marszałkowskiego BO, z którego skorzystają mieszkańcy Raciborza i powiatu pn. „Postaw na zdrowy tryb życia – regionalny dzień zdrowia dla mieszkańców powiatu raciborskiego i wodzisławskiego”.

Zaproszenie na spotkania informacyjne

Już wkrótce rozpocznie się II edycja Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. W lutym i marcu odbędzie się cykl spotkań z mieszkańcami, podczas których przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego będą przybliżali najważniejsze zasady projektu, informowali o możliwościach, które MBO stwarza oraz dzielili się doświadczeniami z I edycji.

Spotkania informacyjne odbędą się na terenie całego województwa. Urząd Marszałkowski zaplanował wizyty w Gliwicach, Tychach, Piekarach Śląskich, Myszkowie, Cieszynie, Żorach i Dąbrowie Górniczej. Szczegółowe informacje oraz lista spotkań dostępne na stronie internetowej bo.slaskie.pl.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here