Uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej bł. Ryszarda Henkesa [ZDJĘCIA]

0
Uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej bł. Ryszarda Henkesa

Oprócz uroczystości przy Zakładzie Karnym w Raciborzu odbyła się konferencja naukowa i msza św.

W niedzielę odbyła się uroczystość upamiętnienia bł. Ryszarda Henkesa. W programie znalazła się konferencja naukowa, podczas której wygłoszono prelekcje: „Katolicyzm w systemie dyktatury nazistowskiej” – ks. bp prof. dr hab. Jan Kopiec, „Z Dachau do chwały ołtarzy – historia kultu bł. Ryszarda Henkesa” – ks. dr Przemysław Krakowczyk SAC, „Ks. Richard Henkes wobec hitlerowskiej maszyny zagłady i doktryny religijnej nazizmu” – dr Renata Sput, „Więzienie w Raciborzu jako miejsce przetrzymywania bł. Richarda Henkesa” – Paweł Newerla. W kościele NSPJ miała miejsce uroczysta msza św., której przewodniczył ks. bp Andrzej Czaja.

- reklama -

Następnie przy ul. Eichendorffa 14 poświęcono tablicę upamiętniającą bł. ks. Ryszarda Henkesa. Wydarzenie odbyło się z udziałem pocztów sztandarowych, chóru, solistów, instrumentalistów oraz wystąpieniem gości i gospodarzy uroczystości. Zorganizowano też wystawę o życiu błogosławionego przed kościołem NSPJ i przed tablicą upamiętniającą przy Zakładzie Karnym w Raciborzu.

Z inicjatywą upamiętnienia postaci bł. Ryszarda Henkesa wyszedł radny Rady Miasta Racibórz Piotr Klima. 30 października rada miasta przyjęła uchwałę w sprawie jej poparcia. Przegłosowano ją większością 14 głosów.

Richard Henkes był niemieckim duchownym, męczennikiem, pallotynem, który został błogosławionym Kościoła katolickiego. Część życia spędził na Śląsku, pracując w Kietrzu, Branicach, Raciborzu, Zabrzu, Gliwicach, Górze Świętej Anny czy w Strachowicach (dziś Republika Czeska). Pracował z młodzieżą, znany był jako kaznodzieja i rekolekcjonista. Słynął z antynazistowskich kazań, które jako sprzeciw wobec reżimu skutkowały aresztowaniem kapłana w 1943 roku. Został wówczas osadzony w raciborskim więzieniu, skąd wywieziono go do hitlerowskiego obozu koncentracyjnego w Dachau. Tam ciężko pracował, zajmując się m.in. zwożeniem zwłok do krematorium. Duchowny pod koniec wojny dobrowolnie zgłosił się do posługi duszpasterskiej w bloku 17., gdzie opiekował się chorymi na tyfus. Tam sam zaraził się chorobą, w wyniku której zmarł w 1945 roku.

Uroczyste otwarcie procesu beatyfikacyjnego w diecezji odbyło się 25 maja 2003 roku. Etap diecezjalny zamknięto w 2007 roku po przesłaniu dokumentów do Rzymu. 21 grudnia 2018 roku papież Franciszek ogłosił dekret o męczeństwie, a sama beatyfikacja odbyła się 15 września 2019 roku w Niemczech, w Libmurgu.

fot. Zuzanna Sczyrba
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here