Plac Zakopiański w Studziennej zmieni nazwę. Będzie Plac Melzera

0
Plac Zakopiański w Studziennej
Plac Zakopiański w Studziennej Fot. KP

O zmianę nazwy placu apelowali mieszkańcy, m.in. podczas spotkań z prezydentem Dariuszem Polowym. W raciborskim magistracie powstał projekt uchwały w tej sprawie.

Projekt uchwały zakłada zmianę nazwy „Plac Zakopiański” na „Plac Ks. Franciszka Melzera”. – Ksiądz Franciszek Melzer urodził się 3 stycznia 1882 r w Dębiu pod Opolem. Święcenia kapłańskie otrzymał we Wrocławiu w 1911 r. Był wikarym w Zabrzu, Bytomiu, w Berlinie oraz od 1916 r. na Starej Wsi w Raciborzu, a od 1918 r. samodzielnym duszpasterzem parafii Studzienna – czytamy w uzasadnieniu.

- reklama -

Przez 54 lata był proboszczem parafii. Na początku zamieszkał w opuszczonym budynku starej szkoły na Placu Zakopiańskim, który dostosowano prowizorycznie na plebanię. Po siedmiu latach przeprowadził się na plebanię wybudowaną obok kościoła. W latach 1933-1935 rozbudowywał i upiększał kościół parafialny.

Ksiądz Melzer był prawdziwym ojcem duchownym i autorytetem dla parafian. Znany był
z propolskiego stanowiska. Kazania głosił głównie po polsku, w języku serca większości parafian. Gdy miał 90 lat zrezygnował z urzędu proboszcza lecz mieszkał nadal na plebanii. Zmarł 18 września 1976 r. w wieku 94 lat. Spoczywa na miejscowym cmentarzu wśród swoich parafian.

Rada Miasta Racibórz w dowód uznania wielkiej osobowości Ks. Franciszka Melzera pragnie Jego postać uwiecznić i uczcić mianując Jego nazwiskiem dotychczasowy Plac Zakopiański, przy którym sto lat temu mieszkał. Dotychczasowa nazwa „Plac Zakopiański” nie ma żadnego uzasadnienia dla mieszkańców dzielnicy Studzienna – brzmi uzasadnienie uchwały.

/oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here