Priorytetem są inwestycje związane z budową zbiorników, szczególnie w Ocicach, a także wykonanie lub przebudowa istniejących już systemów odwodnień.
W sobotę 17 sierpnia wieczorem powiat raciborski nawiedziły ulewne deszcze. Zalane były drogi i posesje. Raciborscy strażacy przeprowadzili w tym czasie 96 interwencji skupionych głównie w Raciborzu-Studziennej oraz gminach Rudnik oraz Pietrowice Wielkie. Działania polegały na pompowaniu wody z zalanych budynków i zabezpieczeniu zerwanego dachu.
W Urzędzie Miasta Racibórz odbyło się zebranie Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, gdzie omówione zostały skutki weekendowych deszczów. Naczelnicy odpowiednich wydziałów oraz prezesi miejskich spółek przedstawili wiceprezydentowi Michałowi Kulidze zarys sytuacji. – Służby miejskie ruszyły do akcji najszybciej, jak to tylko możliwe. Pracownicy Wodociągów Raciborskich konsekwentnie udrażniali wpusty i studzienki oraz na bieżąco monitorowali sytuację w mieście. Przez cały weekend z mieszkańcami części miasta szczególnie dotkniętych żywiołem w stałym kontakcie byli także urzędnicy z Biura Zarządzania Kryzysowego UM, a Przedsiębiorstwo Komunalne ściągnęło do prac porządkowych wszystkich możliwych pracowników, by jak najszybciej uporać się ze skutkami spływającej z pól wody oraz błota. Sukcesywnie sprzątane są kolejne miejsca. Pracownicy PK działają zgodnie z przyjętym harmonogramem. W tej kwestii prosimy mieszkańców o cierpliwość. Przypominamy również, że nie wszystkie drogi na terenie Miasta Racibórz są drogami miejskimi i za ich stan odpowiadają inni zarządcy – podkreśla raciborski magistrat.
Michał Kuliga wraz z kierownikiem Biura Zarządzania Kryzysowego i Naczelnikiem Wydziału Komunalnego Urzędu Miasta Racibórz ruszyli również w teren. Zastępca prezydenta zapoznał się z sytuacją w Miedoni, Studziennej, Sudole, na Starej Wsi i Ocicach oraz wysłuchał mieszkańców. Ustalono m.in., że priorytetem są inwestycje związane z budową zbiorników, szczególnie w Ocicach, a także wykonanie lub przebudowa istniejących już systemów odwodnień, które dostosowane będą do przyjęcia odpowiedniej ilości wody spływającej z pól.
Mieszkańcy Raciborza, którzy zostali poszkodowani w wyniku weekendowej ulewy, mogą liczyć na pomoc miasta. Osoby zmywające z terenu swojej posesji błoto i brud przyniesiony przez spływającą wodę mogą wystąpić do Wodociągów Raciborskich o niewliczanie zużytej do sprzątania wody do rachunku. W tym celu należy zgłosić się na infolinię: 32 415 24 18.
Każdy kto poniósł straty materialne w wyniku zalania, powinien zgłosić się do Ośrodka Pomocy Społecznej. Nr tel. 32 415 26 50. Z kolei zalane meble czy inne sprzęty gabarytowe zniszczone w wyniku podtopień po ustaleniu harmonogramu odbierać będzie Przedsiębiorstwo Komunalne. Taką potrzebę należy zgłaszać telefonicznie pod numerem tel. 32 415 35 77.
Dodatkowo 19 sierpnia od godz. 17:00 przy OSP Sudół zostanie udostępniony piasek do workowania, który posłużyć może do zabezpieczenia posesji przed kolejnymi podtopieniami.
fot. KP PSP w Raciborzu, UM Racibórz
oprac. /kp/