O zarządzaniu strategicznym rozwojem gminy na raciborskim zamku [ZDJĘCIA]

0
O zarządzaniu strategicznym rozwojem gminy na raciborskim zamku
O zarządzaniu strategicznym rozwojem gminy na raciborskim zamku

Konferencję prowadził prof. UE dr hab. Andrzej Sztando z Katedry Gospodarki Przestrzennej i Administracji Samorządowej Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Wkrótce ruszą prace nad Strategią Rozwoju Miasta Racibórz na kolejne lata. Aby jak najlepiej przygotować się do sporządzenia tego kluczowego dokumentu, który powinien wyznaczać horyzontalne cele, docelową wizję, jak również strategiczne i operacyjne kierunki rozwoju, Miasto Racibórz wraz z Powiatem Raciborskim zorganizowały na Zamku Piastowskim konferencję pt. „Praktyka zarządzania strategicznego rozwojem gminy”. W dyskusji udział wzięli włodarze ościennych gmin, kierownicy i dyrektorzy jednostek organizacyjnych, miejskich spółek, radni miasta i powiatu, urzędnicy, a także inne podmioty, z którymi łączą Racibórz wspólne interesy (np. budowa Regionalnej Drogi Racibórz – Pszczyna).

- reklama -

W konferencji udział wzięli m.in.: wicestarosta Marek Kurpis, burmistrz Krzanowic Andrzej Strzedulla, burmistrz Kuźni Raciborskiej Paweł Macha, burmistrz Rydułtów Marcin Połomski, wójt Pietrowic Wielkich Andrzej Wawrzynek, wójt Krzyżanowic Grzegorz Utracki, wójt Rudnika Piotr Rybka, wójt Kornowaca Grzegorz Niestrój, wójt Gaszowic Paweł Bugdol, wójt Lysek Grzegorz Gryt, zastępca wójta Lubomi Bogdan Burek, Gabriela Tomik – pełnomocnik Ministra Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej, prorektor PWSZ w Raciborzu dr Jacek Pierzchała i dr Aleksander Wolski – dziekan Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej w Żorach.

– Dajemy jasny sygnał, że podchodzimy poważnie i odpowiedzialnie do zadania, które stoi przed nami. Strategia, nad którą już wkrótce rozpoczniemy prace, będzie ściśle powiązana ze strategią województwa, regionu i współpracujących z nami samorządów. Szkolimy się, bo wierzymy, że wysiłek włożony w te prace dzisiaj zaowocuje dobrymi skutkami w przyszłości. Zaowocuje strategią, która rzeczywiście będzie odpowiadała naszym potrzebom. W strategii znajdzie się to co wartościowe i rozwojowe – mówił podczas otwarcia konferencji prezydent Raciborza Dariusz Polowy.

Podczas dwudniowej konferencji prowadzonej przez cenionego specjalistę, prof. UE dr hab. Andrzeja Sztando z Katedry Gospodarki Przestrzennej i Administracji Samorządowej Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, poruszane były kwestie: jak najlepiej przygotować się do opracowania tego strategicznego dokumentu, czym należy się kierować przy podejmowaniu decyzji rozwojowych, jakie są typowe dylematy w pracach nad strategią, jak zgodnie ze sztuką oraz nowymi regulacjami należy budować strategię czy jaki jest klucz do sukcesu na etapie wdrażania zapisów zawartych w opracowanym dokumencie.

fot. Zamek Piastowski
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here