Dariusz Polowy dał lekcję historii w SP1

0
Dariusz Polowy

Prezydent Dariusz Polowy, inicjator raciborskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, poprowadził lekcję w jednej z raciborskich SP, przybliżając uczniom dzieje powojennego podziemia.

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji w Raciborzu odbędzie się szereg wydarzeń: m. in. pokaz filmów historycznych i inscenizacja odbicia więźniów z rąk bezpieki. W ramach krzewienia wiedzy o Żołnierzach Wyklętych w raciborskich szkołach podstawowych w tym tygodniu na lekcjach historii odchodzi się od programu nauczania, na rzecz przybliżenia uczniom dziejów powojennego podziemia.

- reklama -

Jedną z takich lekcji poprowadził prezydent Raciborza Dariusz Polowy – inicjator raciborskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, z rekonstrukcjami historycznymi i czołgiem T-34 na placu Długosza w 2015 roku włącznie. Prezydent tę trudną lekcję historii rozpoczął od przedstawienia kontekstu, w którym działało powojenne podziemie, realiów wojny i życia pod radzieckim okupantem.

Prezydent przedstawił uczniom sylwetkę jednego z bohaterów podziemia – rotmistrza Witolda Pileckiego – który dał się dobrowolnie aresztować Niemcom, trafił do Auschwitz, zorganizował tysiąc osobowy ruch oporu, a po brawurowej ucieczce ostrzegał świat o nazistowskiej machinie śmierci. Rotmistrz po wojnie został po pokazowym procesie stracony przez stalinowskie władze w 1948 roku.

polowy lekcje historii (9)

Dariusz Polowy starał się uświadomić młodzieży, że omawiany temat ma swoje odzwierciedlenie lokalne, wskazując na raciborskiego bohatera AK – kapitana Mariana Szlapańskiego.

Młodzież miała także okazję potrzymać w rękach pistolet maszynowy STEN – jeden z najsłynniejszych w użyciu w czasach II wojny światowej. Przedstawiona młodzieży broń to tak naprawdę replika stworzona przez Andrzeja Sitka, który razem z kilkudziesięcioma innymi rekonstruktorami w najbliższą sobotę 29 lutego, w południe na Rynku, odtworzy scenę odbicia polskich więźniów z rąk Urzędu Bezpieczeństwa. Więcej o raciborskich obchodach Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych tutaj.

/UM Racibórz publ. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here