Święta Wielkanocne bez wiernych

0
Adoracja Krzyża i Bożych Grobów w kościołach

Wierni będą informowani o godzinie rozpoczęcia uroczystości, aby mogli przyłączyć się do modlitwy w domach lub uczestniczyć w niej za pomocą transmisji online.

– Ponieważ data Wielkanocy nie może być przeniesiona, w krajach dotkniętych chorobą, gdzie istnieją ograniczenia w gromadzeniu się i przemieszczaniu osób, biskupi i kapłani powinni celebrować obrzędy Wielkiego Tygodnia bez udziału ludu i w odpowiednim miejscu, unikając koncelebry i pomijając przekazanie sobie znaku pokoju – ogłosiła Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w związku z pandemią koronawirusa.

- reklama -

Wierni będą informowani o godzinie rozpoczęcia uroczystości, aby mogli przyłączyć się do modlitwy w domach lub uczestniczyć w niej za pomocą transmisji online lub w telewizji. – W opisie kolejnych mszy i nabożeństw Wielkiego Tygodnia znajduje się zalecenie, aby w Niedzielę Palmową obrzęd upamiętniający wjazd Jezusa do Jerozolimy odbył się wewnątrz budynku sakralnego. Powtórzona została sugestia, aby ewentualnie przenieść msze Krzyżma świętego w Wielki Czwartek rano na późniejszy termin. W inaugurującą Triduum Paschalne Mszę Wieczerzy Pańskiej tego dnia po południu należy pominąć obrzęd obmycia nóg, a także procesję – informuje portal wprost.pl.

W Wielki Piątek wierni będą modlić się w intencji osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia, chorych i zmarłych, a akt adoracji krzyża przez pocałunek będzie ograniczany wyłącznie do duchownego sprawującego liturgię. Msze Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę należy odprawić wyłącznie w katedrach i kościołach parafialnych.

W dekrecie zawarto także informację, że „wyrazy pobożności ludowej i procesje, które wzbogacają dni Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego, mogą, w zależności od oceny biskupa diecezjalnego, zostać przeniesione na inne dogodne dni, na przykład 14 i 15 września”.

Czyta także: Zarządzenie arcybiskupa katowickiego odnośnie sprawowania posługi duszpasterskiej i liturgicznej w najbliższych tygodniach

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here