180 milionów złotych na laptopy dla uczniów i nauczycieli

0
Komputer
Komputer

Już w przyszłym tygodniu samorządy będą mogły wnioskować o pieniądze. Jeśli nie chcą czekać, już teraz mogą kupować sprzęt.

Komisja Europejska poparła pomysł Ministerstwa Cyfryzacji, by zaoszczędzone do tej pory – w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa – środki przekazać na zakup sprzętu dla szkół. A oszczędności jest sporo – ponad 180 milionów złotych. – Nie chcemy czekać. Dlatego od najbliższej środy, 1 kwietnia, samorządy będą mogły wnioskować o pieniądze na laptopy, tablety – a jeśli jest taka potrzeba – także na mobilny dostęp do internetu – informuje ministerstwo.

- reklama -

Jest wniosek, jest wypłata

– Zależy nam na czasie. Dlatego zdecydowaliśmy się na najszybszy i najprostszy tryb. Nasz cel to możliwie najmniej formalności i jak najszybsze wypłaty – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Jeśli któryś z samorządów już dziś wie, że jego nauczyciele lub uczniowie potrzebują sprzętu lub dostępu do internetu, już teraz może je kupować. Zwrócimy pieniądze za te zakupy – dodaje szef MC.

Jak będzie wyglądała procedura? Szybki, elektroniczny wniosek do Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC). Ekspresowa procedura wnioskowania i wypłata środków. O pieniądze może wnioskować każda gmina. Na jakie kwoty można liczyć? To zależy od gminy – będzie to nie mniej niż 40 tysięcy złotych na gminę.

Co więc powinni zrobić teraz włodarze gmin i powiatów? Przede wszystkim oszacować potrzeby. Drugi krok – rozpocząć zakupy. Wydatki można już ponosić, wnioski będą przyjmowane od 1 kwietnia. – Nie wskazujemy parametrów sprzętu, zależy nam na tym, by gminy zmaksymalizowały efekty wsparcia, działając w oparciu o potrzeby mieszkańców i maksymalizując liczbę zakupionego sprzętu. Chodzi o to, by trafił do jak największej grupy potrzebujących uczniów – tłumaczy MC.

Kolejny krok – to wniosek do CPPC. Nie potrzeba wkładu własnego. Złożenie wniosku to gwarancja wypłaty.

Akcja – edukacja

– Zawsze nam zależało, aby eliminować różnice w dostępie do internetu i nowoczesnego sprzętu w różnych miejscach Polski. Obecnie ta potrzeba jest pilniejsza niż kiedykolwiek dotąd. Dlatego reagujemy i przyspieszamy – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Kupiony sprzęt może być użyczany uczniom i nauczycielom. Kiedy lekcje wrócą do szkół, będzie dalej wykorzystywany np. podczas lekcji – dodaje szef MC.

Aby tak szybkie wsparcie dla samorządów było możliwe, konieczna była zgoda Komisji Europejskiej na przesunięcie środków między projektami. A ta była błyskawiczna – ministerstwo otrzymało ją w jeden dzień. Środki przeznaczane na zakup sprzętu dla uczniów i nauczycieli pochodzą z budżetu Unii Europejskiej.

Materiały i narzędzia

15 marca uruchomiono portal www.gov.pl/zdalnelekcje, gdzie nauczyciele, rodzice i uczniowie znajdą materiały, które świetnie się sprawdzą w trakcie zdalnego nauczania. To kopalnia wiedzy i najciekawszych, dostępnych w pełni za darmo, materiałów edukacyjnych. Do tej pory pojawiło się tam 3616 materiałów. Każdego dnia ich przybywa. Każdego dnia przybywa także użytkowników portalu. Odwiedziło go już niemal 1,8 miliona osób, które wygenerowały niemal 33 miliony odsłon strony.

Materiały to jedno. Druga sprawa to zmobilizowanie uczniów i wykorzystanie dostępnych w sieci narzędzi do zdalnego nauczania. Aby ułatwić nauczycielom działania także w tym zakresie, przygotowano dla nich poradnik „Nauczycielu, poprowadź lekcje online!”, z którego można się dowiedzieć m.in. jakie darmowe narzędzia można znaleźć w internecie.

– Wiemy, że nie każdy nauczyciel jest nauczycielem informatyki i nie wszyscy muszą być ekspertami od komunikacji online. Dlatego wspólnie z NASK przygotowaliśmy proste tutoriale, w których krok po kroku tłumaczymy np. jak założyć grupę na portalu społecznościowym czy też jak założyć swój kanał na platformie społecznościowej, a później prowadzić na nim swoje lekcje – informuje ministerstwo.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here