W Rybniku 150 testów na koronawirusa dziennie. Nowy sprzęt dla szpitala

Szpital w Rybniku

Rybnik przeznacza blisko milion zł na walkę z pandemią koronawirusa. Z budżetu miasta przekazano 816 tysięcy zł dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w na aparaturę do przeprowadzenia testów na obecność wirusa.

Aktualnie ogromnym problemem w walce z koronawirusem jest ilość zakażeń wśród pracowników szpitali, lekarzy, pielęgniarek czy ratowników medycznych – mówi prezydent Piotr Kuczera. – Mam nadzieję, że to urządzenie sprawi, że w sytuacji zagrożenia będziemy mogli szybko przetestować pracowników służby zdrowia, by nadal mogli walczyć na pierwszej linii frontu. To myślę dobry moment, by podziękować wszystkim tym, którzy na co dzień walczą o ratowanie naszego zdrowia i życia: lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym, laborantom, farmaceutom, salowym i administracji placówek – dodaje Kuczera.

- reklama -

Aparat zostanie uruchomiony najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu. Aktualnie trwa montaż urządzenia na terenie ambulatorium w rybnickim szpitalu, potem odbędą się szkolenia laborantów. Rybnickie ambulatorium zostanie wpisane na listę Ministerstwa Zdrowia jako kolejny punkt, w którym można przeprowadzić testy na obecność COVID-19.

Urządzenie daje możliwość uzyskania wyników jednocześnie od 8 pacjentów, w czasie 1h, co umożliwia testowanie w kierunku koronawirusa ok. 100 – 150 pacjentów dziennie.

Aparat będzie mógł wykonywać testy nie tylko na obecność koronawirusa, ale w sposób automatyczny będzie wykonywał analizy molekularne infekcji i mechanizmów odporności na wiele innych wirusów, takich jak zakażenia żółtaczką, wirusowe zapalenie wątroby, HIV i wiele innych (MRSA, VRE, KPC Clostridium difficile, Norowirusów, HPV, RSV, HBV ) oraz m.in. genów onkologicznych typu BCR-ABL. Tego typu inwestycja wpłynie znacząco na skrócenie czasu oczekiwania pacjentów szpitala na wyniki wymazów, a także zwiększy możliwości diagnostyczne dla mieszkańców Rybnika i powiatu.

Urządzenie do testów – system GeneXpert

/źródło: UM Rybnik oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj