Marek Niedźwiecki po 35 latach odchodzi z Trójki

marek niedzwiecki biblioteka raciborz
Marek Niedźwiecki był gościem raciborskiej biblioteki. Fot. MiPBP w Raciborzu

Marek Niedźwiecki jest kolejnym dziennikarzem, który w ostatnim czasie zdecydował się na odejście z Trójki.

Wczoraj wieczorem, 16 maja, kompozytor Zbigniew Preisner poinformował na Facebooku, że z Trójki odchodzi Marek Niedźwiecki. – Marek Niedźwiecki jest kolejną osobą, która dzisiaj odeszła z Trójki. Nasza Trójka już nie istnieje. Nie możemy się dać zniewolić tej bolszewickiej polityce, musimy bronić naszej wolności, inaczej zostanie nam „zniewolony umysł” – stwierdził Preisner.

- reklama -

Odejście dziennikarza ma związek z unieważnieniem ostatniego wydania prowadzonej przez niego Listy Przebojów Trójki, w którym wygrała piosenka Kazika Staszewskiego „Twój ból jest lepszy niż mój”. – (…) wokalista aluzyjnie skrytykował wizytę prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego ma Powązkach 10 kwietnia, w dziesiątą rocznicę katastrofy smoleńskiej. Decydowana większość cmentarzy była wtedy zamknięta w ramach obostrzeń związanych z koronawirusem. Listę prowadził Marek Niedźwiecki. Zapowiadając piosenkę Kazika, zwrócił uwagę, że to jeden z rzadkich utworów, które jako nowość od razu trafiły na pierwsze miejsce zestawienia – relacjonuje portal WirtualneMedia.pl.

W sobotę z portalu Polskiego Radia zniknął tekst podsumowujący ostatnie notowanie oraz dotycząca niej sekcja. Dyrektor stacji Tomasz Kowalczewski poinformował, że to wydanie zostało unieważnione. – Szanowni Słuchacze, podczas elektronicznego głosowania nad Listą Przebojów Trójki w dn. 15.05.2020 r. został złamany regulamin i do głosowania wprowadzono piosenkę spoza listy. Nadto dokonano manipulacji przy liczeniu głosów oddawanych na poszczególne piosenki, co zafałszowało wynik końcowy – stwierdził w oświadczeniu.

Unieważnienie notowania skrytykował m.in. Dawid Podsiadło. – Trudno bez emocji patrzeć na kolejny przykład demolowania kultury. Trójka miała zawsze specjalne miejsce w moim sercu, a o istnieniu kultowej listy słyszałem od urodzenia. Muzyczna redakcja Trojki od początku bardzo wspierała mnie i moją twórczość, za co zawsze będę wdzięczny. Ale jeżeli na dzisiejszej antenie PR3 polityka jest ważniejsza niż muzyka, jeżeli piosenka powoduje powrót najgorszych komunistycznych praktyk, które znam tylko z książek i opowieści, to myślę że moje utwory też nie powinny być grane na tej antenie, dopóki twórcza wolność słowa nie wróci na fale Trójki – napisał piosenkarz.

Marek Niedźwiecki jest kolejną osobą, która w ostatnim czasie zdecydowała się na odejście z Trójki. Wcześniej współpracę z radiem zakończyli m.in. Anna Gacek, Wojciech Mann, Jan Młynarski, Jan Chojnacki, Gaba Kulka, Paweł Drozd i Dariusz Bugalski.

oprac. /kp/

- reklama -

3 KOMENTARZE

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj