Czesi kończą z maseczkami, wracają koncerty i imprezy masowe

2
Praga
Praga

W Czechach już nie ma praktycznie epidemii. Stąd rząd znosi kolejne ograniczenia. Już od 25 maja Czesi nie będą już musieli zasłaniać twarzy na świeżym powietrzu. Będzie można też organizować koncerty i inne wydarzenia na 300 osób, a w czerwcu do 1000 osób.

Korzystna sytuacja epidemiczna skłoniła czeskie ministerstwo zdrowia do wystąpienia do rządu z wnioskiem o złagodzenie zasad noszenia masek w miejscach publicznych.

- reklama -

Luzowanie z maseczkami

Pierwsze luzowanie zasad zakrywania ust i nosa Czesi wprowadzili 12 maja. Wówczas z obowiązku zwolnieni zostali uczestnicy procedury rekrutacyjnej i członkowie komisji egzaminacyjnych w szkołach, o ile zachowany zostanie odstęp co najmniej 1,5 metra; studenci, ubiegający się o miejsce na uczelniach, pracownicy akademiccy, członkowie komisji egzaminacyjnych, jeśli odstęp wynosi co najmniej 1,5 metra i jeśli w pokoju jest maksymalnie 15 osób. Masek nie muszą też nosić pacjenci i pracownicy służby zdrowia w czasie niezbędnym do zapewnienia opieki zdrowotnej.

Od 25 maja Czesi nie będą już musieli nosić zasłon na twarzy poza domem. Obowiązkowe stosowanie zasłon będzie jednak nadal obowiązywać we wszystkich wnętrzach budynków, poza domem; w środkach transportu publicznego, w tym w taksówkach; we wszystkich innych miejscach, w których znajdują się co najmniej 2 osoby w odległości większej niż 2 metry, chyba że są wyłącznie członkami gospodarstwa domowego.

– Trwa pozytywny rozwój epidemii. Nawet lepiej niż się spodziewaliśmy. Grupa epidemiologiczna usiadła zatem w weekend i zaleciła wcześniejsze publiczne poluzowanie zasłon. Należy podkreślić, że stanie się to tylko wtedy, gdy sytuacja się nie pogorszy. Zobaczymy również, w jaki sposób dzisiejsza duża fala środków łagodzących wpłynie na liczbę zarażonych – powiedział minister zdrowia Adam Vojtěch.

Wracają koncerty i imprezy masowe

Ale 25 maja jest dniem, kiedy przywrócona do życia zostanie kolejna duża gałąź gospodarki. Minister zdrowia poinformował, że po uzgodnieniu z epidemiologami będą możliwe masowe imprezy wewnątrz i na zewnątrz z maksymalnie 300 osobami.

– Jeśli sytuacja epidemiologiczna będzie się nadal dobrze rozwijać, zwiększymy tę liczbę do 500 osób od 8 czerwca do 22 czerwca – powiedział minister dodając, że docelowo w czerwcu możliwe będą imprezy do 1000 osób.

Zabawa w lokalach oprócz nocy

Będzie można też korzystać z restauracji, barów, czy kawiarni, jednak lokale te będą dostępne do godz. 23.00. Pomiędzy 23.00 a 6.00 będzie można kupować tylko na wynos.

– Konieczne jest wyciąganie wniosków z zagranicznych doświadczeń, na przykład z Korei Południowej, gdzie nastąpił znaczny wzrost liczby osób zarażonych z powodu działania nocnych klubów, a tym samym pogorszenia sytuacji epidemiologicznej – dodał minister.

Odpoczynek dzieci i młodzieży

Czesi podali też wytyczne dla wypoczynku dzieci i młodzieży. W budynkach i domkach można gościć jednocześnie do 300 osób. Od 8 czerwca pułap wzrośnie do 500 osób. Na polach namiotowych będzie mogło wypoczywać do 100 osób. Uczestnicy obozu muszą przynieść deklarację zakaźności i zaświadczenie o stanie zdrowia.

Źródło: slaskibiznes.pl

- reklama -

2 KOMENTARZE

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here