Ekologiczna inwestycja w Wodzisławskim Centrum Kultury

WCK
Wodzisławskie Centrum Kultury. Fot. WCK

Wodzisławskie Centrum Kultury rozstrzygnęło przetarg oraz podpisało umowę na dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu budynku. Inwestycja prowadzona przez placówkę jest częścią miejskiego projektu współfinansowanego w 85% przez Unię Europejską.

Wodzisławskie Centrum Kultury 27 maja zawarło umowę na dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznej on-grid o mocy do 40 kilowatów. Na dwóch z trzech dachów budynku o łącznej powierzchni prawie tysiąca metrów kwadratowych zamontowanych zostanie 136 paneli. Powstaną dwie jednostki wytwarzania energii dzięki modułom fotowoltaicznym. Instalacja on-grid pozwoli na przekazanie nadwyżek wyprodukowanej energii do sieci energetycznej, by następnie odebrać je w znaczącej części podczas zwiększonego zapotrzebowania na pobór prądu, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.

- reklama -

Wykonawcą robót jest firma Eltech Sp. z o.o. z Rudy Śląskiej, która zobowiązała się wykonać zadanie za kwotę 216 154 zł brutto w terminie do końca sierpnia br.

– Dzięki środkom unijnym pozyskanym przez Miasto Wodzisław Śląski rozpoczęliśmy kolejną, ważną inwestycję. Po ubiegłorocznej termomodernizacji części dachu wraz z dostosowaniem do montażu fotowoltaiki ruszają kolejne prace, dzięki którym skorzystamy z prądu w ramach odnawialnych źródeł energii – mówi Krzysztof Jaroch, dyrektor Wodzisławskiego Centrum Kultury.

Inwestycja prowadzona przez WCK w ramach miejskiego projektu zmniejszy pobór energii elektrycznej wytworzonej i dostarczonej z sieci, co zmniejszy ilość substancji szkodliwych w powietrzu pochodzących z procesów energetycznego spalania paliw.

W ostatnich latach WCK przeprowadziło również kilka innych zadań remontowych, w tym przede wszystkim modernizację sali widowiskowej z wymianą foteli, wykonanie odwodnienia części budynku wraz z wymianą nawierzchni wewnętrznego parkingu, remonty sal zajęć i innych pomieszczeń oraz zakup wyposażenia placówki.

Obecne zadanie realizowane jest w ramach projektu „Odnawialne źródła energii w budynkach użyteczności publicznej Miasta Wodzisławia Śląskiego”, współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj