Czy pojedziemy rowerem po wałach zbiornika? Prezydent: Trwają rozmowy

0
Ścieżki rowerowe
Zdjęcie poglądowe Fot. Freepik

Radni Marcin Fica i Michał Kuliga zainterpelowali do prezydenta w sprawie ścieżek rowerowych w mieście. Od połowy lutego trwają rozmowy odnośnie wykorzystania infrastruktury zbiornika do celów turystycznych – poinformował prezydent.

– W związku z planowanym zakończeniem budowy zbiornika Racibórz Dolny na dzień 29.05.2020 r., zwracamy się z zapytaniem czy po czaszy zbiornika będzie można jeździć rowerem? Sprawa ta jest dla mieszkańców naszego miasta ważna i może podnieść atrakcyjność naszego regionu. Prosimy zatem o jasną informację w tym temacie – zwrócili się do prezydenta radni.

- reklama -

Zapytali również o to, na jakim etapie jest przygotowanie ścieżki rowerowej od strony Rafako w kierunku Płoni. –  Mamy na myśli miejsce po wyburzonej śluzie i nad korytem Psinki – napisali radni. Zwrócili się też o informację, czy w projekcie obwodnicy od ul. Piaskowej do Sudoła zostanie ujęta także ścieżka rowerowa oraz o przedstawienie koncepcji rozwoju ścieżek rowerowych na terenie Miasta Racibórz jak i łączenia poszczególnych ścieżek w jedną całość. Radni zapytali na jakim etapie są:

• Projekt „rozwój sieci regionalnych tras rowerowych”;
• Budowa ścieżki rowerowej od rezerwatu Łężczok do Markowic;
• Dokumentacja projektowa na zrealizowanie zadania pn. „Wykonanie ścieżki rowerowej między Raciborzem a Bieńkowicami – Morawski Szlak Rowerowy” wspólnie z Gminą Krzyżanowic.

Odpowiedź prezydenta Dariusza Polowego

W związku z budową zbiornika Racibórz Dolny od połowy lutego br. trwają rozmowy pomiędzy dyrekcją Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie a Miastem Racibórz odnośnie wykorzystania infrastruktury zbiornika do celów turystycznych. Na dzień 19.05.2020r. brak jest formalnej zgody na poruszanie się rowerzystów na czaszy wału, ponieważ jest to teren budowy – poinformował prezydent.

W temacie ścieżki rowerowej od strony Rafako w kierunku Płoni również jestem w trakcie rozmów. Od lutego tego roku powołałem nową osobę do przygotowania i opracowania całościowego planu połączenia istniejących już ścieżek rowerowych w mieście, jak i koncepcji rozwoju regionalnych tras rowerowych w oparciu o projekty przy współpracy ze Związkiem Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego – napisał w odpowiedzi włodarz miasta.

Odpowiadając na pytanie dotyczące obwodnicy od ul. Piaskowej do Sudołu, trwają prace środowiskowe. Kolejnym etapem będzie planowanie ewentualnych ścieżek rowerowych.
Dokumentacja projektowa na zrealizowanie zadania pn. „Wykonanie ścieżki rowerowej między Raciborzem a Bieńkowicami – Morawski Szlak Rowerowy” wspólnie z Gminą Krzyżanowice w dniu 17 lutego 2020 przeszła pozytywną weryfikację formalną, jednak w dniu 13 marca 2020 projekt został odrzucony z przyczyn merytorycznych. Ze względu na panującą sytuację w kraju wszystkie rozmowy, spotkania i ustalenia odnośnie wykorzystania zbiornika do celów turystycznych z dyrekcją Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie oraz wydarzenia na szczeblu Subregionu zostały odwołane. Jak tylko sytuacja pozwoli wznowimy dalsze działania w celu jak najlepszego wykorzystania walorów naszego miasta, uwzględniając planowanie i budowę tras rowerowych – zadeklarował Dariusz Polowy.

/oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here