6 czerwca rusza branża fitness, parki rozrywki, kongresy i targi

0
IV etap
Już w tym tygodniu rozpocznie się 4. etap odmrażania polskiej gospodarki.

Od 6 czerwca zaczną obowiązywać wytyczne m.in. dla branży fitness, organizatorów kongresów i targów oraz właścicieli parków rozrywki, basenów, sal zabaw i siłowni – informuje Ministerstwo Rozwoju.

– Zakończyliśmy już – prowadzone od kilku tygodni – intensywne konsultacje z przedstawicielami blisko 40 branż, które w mniejszym bądź większym stopniu ucierpiały w wyniku pandemii koronawirusa. W tym tygodniu na stronie resortu opublikujemy zestaw wytycznych dla kolejnych branż, które z niecierpliwością na to czekały, aby móc ponownie uruchomić swoje biznesy w nowej normalności – mówi wiceminister rozwoju Olga Ewa Semeniuk.

- reklama -

Nowa normalność

Od kilkunastu tygodni Ministerstwo Rozwoju, we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia oraz przedstawicielami branż i ekspertami, sukcesywnie przygotowuje wytyczne dla w sumie ok. 40 branż, których funkcjonowanie zamrożono w związku z pandemią koronawirusa.

Wytyczne określają to, w jaki sposób będzie można bezpiecznie świadczyć te usługi oraz z nich korzystać już w czasie tzw. nowej normalności. Dzięki nim, do tej pory – w nowym rygorze sanitarnym – swoją działalność wznowiły już:

– od 4 maja: biblioteki, galerie i centra handlowe (w tym także wyspy handlowe), branża hotelarska, usługi fizjoterapeutyczne;
– od 18 maja: salony fryzjerskie i kosmetyczne, usługi gastronomiczne;
– od 30 maja: restauracje i bary hotelowe. Zniesiono też limit osób dla branży handlowej i gastronomicznej. Można korzystać z saun, solariów oraz usług salonów piercingu i tatuażu. Dozwolone są także zgromadzenia, w których uczestniczy do 150 osób.

Stałe zasady bezpieczeństwa

Niezależnie od wytycznych dla poszczególnych branż, stopniowy powrót do normalności nie zwalnia nas ze stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Muszą one stać się podstawą naszego codziennego funkcjonowania.

O czym należy pamiętać szczególnie?

– Zachowuj 2-metrową odległość od innych w przestrzeni publicznej.
– Obowiązkowo zasłaniaj nos i usta w zamkniętych przestrzeniach w miejscach publicznych.
– Ściśle przestrzegaj zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu).
– Kwarantanna i izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych.

/źródło: Ministerstwo Rozwoju oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here