Kultura: ON/OFF. Bezpłatne warsztaty online od RCK

Raciborskie Centrum Kultury
Raciborskie Centrum Kultury. Fot. RCK

Formuła warsztatów jest otwarta – miłośnicy danej ze sztuk posiądą przydatną wiedzę, techniki i metody, a osoby niezwiązane z daną dziedziną nauczą się wykorzystywać różne techniki i ćwiczenia w życiu codziennym.

Od czerwca do października Raciborskie Centrum Kultury realizuje projekt, dzięki któremu będzie można wziąć udział w bezpłatnych warsztatach online, a następnie zobaczyć ich efekty finałowe.

- reklama -

Projekt składa się z czterech bloków tematycznych. Pierwszy to teatr jednego aktora, czyli monodram pt. „Szczur bezbarwny” w reżyserii Grażyny Tabor w wykonaniu Marcina Franaszka. Spektakl poprzedzą warsztaty realizowane przez Grażynę Tabor oraz Jerzego Dębinę z udziałem Aleksandry Tabor. Wprowadzą one w arkana pracy z ciałem i ruchem, a także w różne techniki teatralne m.in. impostacja, kompozycja scen, które można wykorzystać nie tylko w pracy aktorskiej.

Drugi blok to teatr tańca w reżyserii Manueli Krzykały oraz warsztaty taneczne prowadzone przez Manuelę Krzykałę i Magdalenę Mosek, podczas których będzie można nauczyć się elementów choreografii spektaklu. Motyw przewodni przedstawienia finałowego odnosi się bezpośrednio do odczuć związanych z życiem w okresie pandemii: strachu, samotności, braku kontaktu z drugim człowiekiem. Muzykę do spektaklu tworzy Tomasz Behra.

Trzecia część to teatr dla dzieci, w ramach którego zrealizowany będzie bajka edukacyjna dla najmłodszych w reż. Moniki Kubicy-Skaby. Spektakl finałowy będzie prezentowany częściowo w języku angielskim i w tłumaczeniu na język migowy. Podczas warsztatów Moniki Kubicy-Skaby i Julity Bożęckiej dzieci poznają podstawy pracy w teatrze oraz stworzą elementy scenografii do spektaklu. Ponadto odbędą się warsztaty z języka angielskiego realizowane przez Edytę Mańkę, które wprowadzą młodych odbiorców w tematykę przedstawienia.

Ostatnia część to warsztaty wokalne i koncert piosenki aktorskiej. W ramach tej części będą prowadzone przez Joannę Skowyrę zajęcia z emisji głosu, pracy z tekstem, śpiewu zespołowego, natomiast przez Tomasza Behrę z tworzenia aranży oraz postprodukcji. Finalny koncert odbędzie z udziałem wokalistów RCK.

Formuła warsztatów jest otwarta – zarówno miłośnicy danej ze sztuk posiądą wiedzę, techniki oraz metody, które przydadzą im się w doskonaleniu swojego warsztatu, jak i osoby niezwiązane z daną dziedziną nauczą się wykorzystywać różne techniki i ćwiczenia w życiu codziennym. – Różne sztuki łączymy w jeden projekt – nadając całości rys teatralny. Podsumowaniem projektu będzie materiał video „the best of” prezentujący poszczególne fragmenty bloków tematycznych z ujęciem scen zakulisowych – zapowiada RCK.

O terminach realizacji poszczególnych części RCK będzie informować na bieżąco. Wydarzenie na FB: facebook.com/events/672152123639884.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj