Czechy grożą wysokimi karami za przekroczenie granicy wbrew przepisom

0
Zdjęcie archiwalne

Czesi ostrzegają przed karami, jakie mogą zostać nałożone na mieszkańców województwa śląskiego za  przekroczenie granicy wbrew przepisom. W tej sprawie zainterweniował marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski: – Ta decyzja jest zaskakująca – napisał w mediach społecznościowych. 

13 czerwca informowaliśmy o tym, na jakich zasadach będzie można przekroczyć czeską granicę. Negatywny test na obecność koronawirusa będzie trzeba pokazać, przyjeżdżając z Portugalii, Szwecji i woj. śląskiego. – Ta część Polski sąsiadująca z Republiką Czeską z powodu wzrostu liczby zakażonych przesunięta została do „czerwonej” kategorii – informowało czeskie ministerstwo zdrowia. Czytaj więcej: Czesi otwierają granicę – ale nie dla woj. śląskiego

- reklama -

Wysokie kary

Później pojawił się komunikat Ambasady Republiki Czeskiej w Polsce, w którym czytamy o wysokich karach za przekroczenie granicy wbrew przepisom.

– Obywatelom RP ze stałym pobytem/zamieszkaniem w województwie śląskim jest umożliwiony wstęp na terytorium RCz tylko w uzasadnionych przypadkach (np. pracownicy transgraniczni itp.), muszą oni jak dotychczas przedstawić negatywny test na Sars-Cov-2 lub odbyć 14-dniową kwarantannę. Tranzyt do RCz przez terytorium województwa śląskiego nie jest w żaden sposób ograniczony. Osoby, które tylko przejeżdżają tranzytem przez województwo śląskie, mogą wjeżdżać do RCZ bez ograniczeń. RCz na całej długości granicy z województwem śląskim będzie prowadziła wyłącznie kontrole wyrywkowe. W przypadku kontroli polskich obywateli przez policję czeską w ramach tych kontroli polscy obywatele będą mieli obowiązek w sposób wiarygodny udokumentować miejsce pobytu/zamieszkania w RP. W przypadku przekroczenia granicy wbrew przepisom przewidziane jest nałożenie wysokiej kary – czytamy w komunikacie.

Interweniuje marszałek

Głos w sprawie zabrał marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski. Jego zdaniem sytuacja na Śląsku jest stabilna, a decyzja strony czeskiej zaskakująca. Nawiązał on w tej sprawie dialog.

/oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here