Wymaz na koronawirusa w Wodzisławiu Śląskim lub Rydułtowach

Koronawirus
Zdjęcie poglądowe

Od 18 czerwca 2020 na terenie powiatu wodzisławskiego działają 2 mobilne punkty pobrań wymazów na obecność koronawirusa – tak zwane drive-thru: w Wodzisławiu Śl. i w Rydułtowach. Kto może z nich skorzystać i kiedy?

Punkty funkcjonują przy:

- reklama -

Szpitalu w Wodzisławiu Śląskim ul. 26 Marca 51
Szpitalu w Rydułtowach ul. Plebiscytowa 47

KTO MOŻE SKORZYSTAĆ Z PUNKTU POBRAŃ:

– osoby przebywające na kwarantannie – badanie można wykonać w 10 lub 11 dniu kwarantanny po uprzednim otrzymaniu wiadomości sms, informującej o możliwości wykonania bezpłatnego testu na obecność koronawirusa

– osoby udające się do sanatorium – wymaz można wykonać nie wcześniej niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia leczenia uzdrowiskowego. Warunkiem pobrania wymazu jest wystawienie zlecenia przez sanatorium w systemie elektronicznym (platforma EWP)

– osoby kierowane przez KRUS na turnusy rehabilitacyjne w zakładach rehabilitacji leczniczej – wymaz można wykonać nie wcześniej niż 6 dni przed rozpoczęciem turnusu

– cudzoziemcy zatrudnieni przy pracach sezonowych w rolnictwie – wymaz można wykonać najwcześniej w 7 dniu kwarantanny. UWAGA! pracownik sezonowy musi być ubezpieczony w KRUS (w przeciwnym wypadku koszt badania ponosi zatrudniający go rolnik/plantator). Zatrudniający pracownika sezonowego rolnik musi dostarczyć drogą mailową skan zgłoszenia do ubezpieczenia pracownika sezonowego w KRUS na adres e-mail: [email protected]

HARMONOGRAM PRACY PUNKTÓW POBRAŃ:

– przy Szpitalu w Wodzisławiu Śląskim – codziennie od 10.00-12.00 (UWAGA! od 26.06.2020 będzie działał codziennie w godz. od 08.00-10.00)

– przy Szpitalu w Rydułtowach – codziennie od 08.00-10.00

Wymagana wcześniejsza rejestracja telefoniczna pod numerem telefonu: 511 095 235

Rejestracja czynna:

od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-14:00
soboty i niedziele w godzinach 09:00-12:00

JAK ZROBIĆ BADANIE:

Na badanie:

  • zabierz dokument ze zdjęciem i swoim nr PESEL (cudzoziemcy – paszport),
  • do mobilnego punktu pobrań udaj się własnym samochodem, bez załatwiania czegokolwiek po drodze,
  • na miejscu nie wysiadaj z auta – wymaz zostanie pobrany przez otwarte okno samochodu,
  • 2 godziny przed planowanym wymazem nie należy przyjmować posiłków i płynów (chyba, że wykluczają to względy zdrowotne np. u osób z cukrzycą).

Po wykonaniu badania wynik zobaczysz na swoim Internetowym Koncie Pacjenta, będziesz o nim również poinformowany przez sanepid, a w przypadku osób udających się do sanatorium – o wyniku poinformuje sanatorium.

Badanie można wykonać w dowolnym mobilnym punkcie pobrań, znajdującym się na wykazie Ministerstwa Zdrowia.

Aktu­alna lista wszys­t­kich dzi­ała­ją­cych punk­tów pobrań oraz godziny, w których można się do nich zgłosić, jest dostępna:

  • na stronie pac​jent​.gov​.pl
  • pod numerem infolinii NFZ – 800 190 590 dostęp całodobowy i bezpłatny

CO OZNACZA WYNIK TESTU:

Jeśli są już wyniki Twojego testu na obecność koronawirusa, to po zalogowaniu się na Internetowym Koncie Pacjenta zobaczysz jeden z czterech komunikatów:

negatywny– wynik ujemny testu (nie wykryto SARS-CoV-2). To oznacza, że nie masz koronawirusa, zachowaj jednak dotychczasowe środki ostrożności i higieny.

W przypadku negatywnego wyniku stacja sanitarno-epidemiologiczna powinna zwolnić Cię z kwarantanny.

niediagnostyczny– to oznacza, że próbka jest niezdatna do badania, należy pobrać kolejną próbkę.
nierozstrzygający– to znaczy, że wynik jest na granicy analitycznej czułości testu, wymaga zbadania kolejnej próbki pobranej od pacjenta po 24–48h.
pozytywny– wynik dodatni testu (wykryto SARS-CoV-2). Potwierdzono obecność koronawirusa, Ty i osoby, które miały z Tobą bliski kontakt, powinny zastosować się do zasad kwarantanny.

W przypadku dodatniego wyniku, skontaktuj się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną i postępuj zgodnie z otrzymanymi zaleceniami albo zgłoś się do lekarza w szpitalu jednoimiennym lub na oddziale zakaźnym.

Jeśli Twój wynik jest niediagnostyczny lub nierozstrzygający, powinieneś umówić się na kolejny pobór próbki w punkcie mobilnym.

/Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim oprac. c/

- reklama -

2 KOMENTARZE

  1. Kłamstwo. Dzwonilismy 12 mówili że 13. Sąsiedzi dzwonili 11 to za wcześnie. 12 dnia się nie załapali na listę wymazow. Nie wierzę wam

  2. Jakie to wszystko ładne i śliczne. Miałem pobierany wymaz w środę w Cieszynie bo tam mnie wysłał sanepid z Wodzisławia 50 km trzeba było jechać. Wymagało to tydzień dzwonienia i w końcu poprosiłem rodziców żeby pojechali do sanepidu i się dowiedzieli co i jak bo dodzwonić się do sanepidu w Wodzisławiu graniczy z cudem. Po 2 tygodniach dopiero będę miał wynik i jak będzie pozytywny to znowu będę 2 tygodnie zamknięty.

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj