Bon turystyczny – jak otrzymać 500 zł na wakacje

0
rodzina morze wakacje
Fot. freepik.com

Dopłatę do wakacji lub ferii zimowych otrzyma prawie 2,4 mln rodzin. Bon będzie można wykorzystać w Polsce.

18 czerwca Sejm przyjął Ustawę o Polskim Bonie Turystycznym. Na każde dziecko będzie przysługiwał bon o wartości 500 zł przeznaczony na finansowanie usług hotelarskich lub imprez turystycznych na terenie kraju. Senat wprowadził do ustawy kilkadziesiąt poprawek, w tym rozszerzył Polski Bon Turystyczny na emerytów i rencistów. Do senackich postulatów Sejm się ustosunkuje.

- reklama -

Polski Bon Turystyczny ma formę elektronicznego bonu ważnego do końca marca 2022 r. Będzie można go wykorzystać do opłacenia pobytu w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym czy na kolonii lub obozie harcerskim, a także obozie sportowym lub rekreacyjnym.

Bon przeznaczony jest dla rodzin z co najmniej jednym dzieckiem oraz rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi. Będzie on przysługiwać niezależnie od poziomu dochodów, tak jak w przypadku Programu 500+.

Dopłatę do wakacji lub ferii zimowych otrzyma prawie 2,4 mln rodzin. 1,9 mln rodzin, czyli blisko 80%, ma dwoje lub więcej dzieci, więc otrzyma świadczenie w wysokości 1000 zł i więcej. W sumie z programu będzie mogło skorzystać ponad 6 mln dzieci.

Bon będzie można wykorzystać w Polsce. Obecnie trwają prace nad katalogiem bazy turystycznej. Koordynuje je Polska Organizacja Turystyczna.

– Bon otrzymasz po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), podobnie jak 500+. System pozwala na łatwą rejestrację m.in. za pomocą Profilu Zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego oraz niektórych systemów bankowości internetowej. Bon zostanie aktywowany w systemie teleinformatycznym po potwierdzeniu poprawności lub aktualizacji danych. Trzeba go będzie okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu – informuje Ministerstwo Rozwoju.

Początkowo bon w wysokości 1000 zł miały otrzymać osoby pracujące na umowę o pracę i zarabiający nie więcej niż średnią krajową. W ramach kampanii wyborczej prezydent Andrzej Duda ogłosił polski bon turystyczny dla rodzin, które pobierają 500+ na swoje dzieci.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here