Jak się zachować w razie wypadku? Raciborska policja informuje

Wypadek
Zdjęcie poglądowe Fot. Freepik

Kiedy musimy wezwać policję, a kiedy wystarczy sporządzić odpowiednie oświadczenie? Przypominają policjanci z raciborskiej drogówki.

Na początku musimy pamiętać, że jeśli w zdarzeniu drogowym ucierpiały jedynie pojazdy, to mówimy o tzw. kolizji drogowej. Jeżeli jednak poszkodowani zostali ludzie, wtedy uczestniczymy w wypadku drogowym. Ja postępować, gdy spotka nas taka sytuacja na drodze?

- reklama -

Kolizja drogowa

Po stłuczce przede wszystkim należy usunąć samochody z drogi. Jeśli uczestnicy kolizji drogowej dojdą do porozumienia co do winy, możemy odstąpić od wzywania policji na miejsce. Wtedy uczestnicy powinni spisać i podpisać stosowne oświadczenie. Musi zawierać podstawowe dane kierującego oraz jego polisy i samochodu, którym się poruszał,  czyli:

  • dane sprawcy kolizji,
  • kategorię i numer prawa jazdy,
  • nazwę firmy ubezpieczeniowej, numer polisy,
  • opis okoliczności, dokładna data i godzina oraz miejsce gdzie doszło do kolizji
  • dokumentacja fotograficzna (jeśli jest możliwość wykonania zdjęć)

Można sobie ułatwić tą czynność, drukując gotowe formularze oświadczeń, które są dostępne w Internecie.

Wypadek drogowy

Jeśli doszło do wypadku drogowego, czyli poszkodowani zostali ludzie, wówczas zostawiamy pojazdy i ich części tam, gdzie są i czekamy na przyjazd policji. Na początku powinniśmy zabezpieczyć miejsce zdarzenia wystawiając trójkąt ostrzegawczy. Sprawdzić stan osób poszkodowanych i jednocześnie wezwać pomoc, dzwoniąc na numer alarmowy 112. Gdy wykonaliśmy te czynności udzielamy pomocy ludziom. Nasze działanie zawsze będzie skuteczniejsze, gdy pomogą nam inni świadkowie zdarzenia lub sprawni uczestnicy wypadku. Warto prosić o pomoc wszystkich w pobliżu!

Pamiętajmy, że świadkowie wypadku drogowego, czyli kierowcy i pasażerowie przejeżdżających obok samochodów, mają prawny obowiązek udzielenia pomocy. Kara za nieudzielenie pomocy to nawet 3 lata więzienia.

/KPP Racibórz oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj