Sprzęt do wykrywania koronawirusa już w szpitalu w Wodzisławiu Śląskim

Mikroskop
Fot, Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim

Posiadanie tego wyposażenia umożliwi bezpieczne wykonywanie hospitalizacji w obu lokalizacjach (Rydułtowy i Wodzisław Śląski) w trybie planowym, które obecnie zgodnie z rekomendacjami NFZ zostało wstrzymane.

Wodzisławski szpital wzbogacił się o analizator i komorę laminarną do molekularnego wykrywania RNA patogenów przy użyciu reakcji łańcuchowej polimerazy z odwrotną transkrypcją (RT-PCR). Koszt samego analizatora wraz z pierwszą partią testów to ponad 300 tys. zł.

- reklama -

Posiadanie tego wyposażenia umożliwi bezpieczne wykonywanie hospitalizacji w obu lokalizacjach (Rydułtowy i Wodzisław Śl.) w trybie planowym, które obecnie zgodnie z rekomendacjami NFZ zostało wstrzymane. Każdy bowiem pacjent będzie mógł mieć zrobiony test na obecność SARS-CoV-2 w czasie ok. godziny. Sprzęt znacząco ograniczy też ryzyko zakażenia personelu, a w przypadku wykrycia zachorowania pozwoli na szybkie podjęcie działań zapobiegających rozprzestrzenianiu się choroby.

Co ważne, analizator pozwala również na oznaczanie innych patogenów chorobotwórczych, jak wirusy, bakterie, a nawet grzyby. Sprzęt będzie zatem bardzo przydatny dla diagnozowania nie tylko covid-19, ale też innych chorób, np. w okresie zwiększonej zachorowalności na grypę i infekcje grypopodobne, a także – co niezmiernie istotne – dla wykrywania bakterii Clostridium Difficile – odpowiedzialnej za większość zakażeń szpitalnych.

Obecnie dyrektor PPZOZ Krzysztof Kowalik zabiega, aby laboratorium w wodzisławskim szpitalu zostało przez Ministerstwo Zdrowia zakwalifikowane do krajowej sieci laboratoriów COVID. W tej sprawie z wojewodą śląskim Jarosławem Wieczorkiem rozmawiał już starosta Leszek Bizoń. Nadal też trwają rozmowy nad pozyskaniem zewnętrznego dofinansowania do zakupu. Wsparcie zadeklarowała m.in. Fundacja JSW.

/Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj