Co zmienia tarcza 4.0?

0
Tarcza 4.0
Tarcza 4.0 utrzymuje dotychczasowe formy pomocy, z których korzystanie możliwe jest do końca września, wprowadzając też liczne zmiany w zakresie prawa pracy. Fot. Freepik

O zmianach w prawie pracy mówiła podczas webinaru Martyna Michta – radca prawny z KRPM Legal.

Tarcza 4.0 weszła w życie 24 czerwca 2020 roku. Utrzymuje dotychczasowe formy pomocy, z których korzystanie możliwe jest do końca września, wprowadzając też liczne zmiany w zakresie prawa pracy. Umożliwia otrzymanie dofinansowania dla pracowników nie objętych postojem czy też obniżonym czasem pracy. Dofinansowanie to otrzymuje się przy tych samych warunkach co w przypadku pracowników objętych postojem lub obniżonym czasem pracy.

- reklama -

Kto skorzysta?

Przede wszystkim może skorzystać z nich przedsiębiorca dotknięty spadkiem obrotów spowodowanym pandemią wirusa Covid-19. Warto pamiętać, że mimo iż na etapie składania wniosku nie dochodzi do weryfikacji przyczyny spadku obrotów, to Wojewódzkie Urzędy Pracy mają 3 lata na przeprowadzenie kontroli przyznania dofinansowania. Naturalne, rokroczne wahania popytu nie są więc adekwatną przyczyną spadku obrotów. Wśród przykładów, związanych z Covid, można wymienić m.in. korzystanie przez pracowników z opieki w związku z zamknięciem na czas epidemii placówek takich jak przedszkola, a także poddanie pracownika kwarantannie. Z dofinansowania nie mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy skorzystali już wcześniej z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Dotyczy to jednak tylko tych pracowników, którzy byli objęci wyżej wymienionym dofinansowaniem. Ponadto dofinansowanie nie obejmuje najlepiej zarabiających pracowników, o wynagrodzeniu wyższym niż 300% przeciętnego wynagrodzenia.

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here