Najważniejsze zasady bezpieczeństwa w górach

gory
Fot. freepik.com

Właściwie przygotowanie i dobrze wyposażony plecak może w sytuacji zagrożenia uratować zdrowie, a nawet życie.

Sezon na wyprawy górskie trwa praktycznie cały rok. Oczywiście w zależności od pory roku i aktualnie panującej pogody warunki takiej górskiej wyprawy mogą się bardzo szybko zmieniać i z pozoru łatwy szlak może okazać się nie lada wyzwaniem. Do każdej wyprawy należy odpowiednio się przygotować.

- reklama -

Wychodząc w góry, warto wcześniej sprawdzić prognozę pogody, informacje na temat ewentualnego zagrożenia lawinowego, po to, aby być przygotowanym na nadchodzące warunki. Istotnym elementem jest również odpowiednie zaplanowanie trasy, tak aby wiedzieć, ile czasu potrzeba na pokonanie wybranego szlaku, a jeśli wyprawa może zakończyć się po zmroku, to warto wyposażyć się w latarkę. Innym ważnym elementem wyposażenia jest sprawny telefon komórkowy z naładowaną baterią, tak aby w momencie zagrożenia można było wezwać pomoc. Dobrze też zaopatrzyć się w zabezpieczenie, które ochroni telefon przed zamoknięciem. Przydatnymi numerami, które warto zapisać w telefonie, to numery alarmowe ratowników górskich: 601 100 300 lub bezpłatny 985. Jeżeli posiadamy smartfona, warto zainstalować aplikację „Ratunek”, która w trakcie zgłoszenia wypadku podaje dokładną lokalizację osoby wzywającej pomocy.

Wychodząc w góry, pamiętajmy również, aby o planowanej trasie oraz orientacyjnej godzinie zakończenia wycieczki powiadomić osoby najbliższe lub obsługę schroniska czy ośrodka wczasowego, w którym przebywamy. W przypadku wypadku i zerwania kontaktu będą oni mogli bowiem wskazać ratownikom właściwy rejon poszukiwań.

Warto przed wyjściem na szlak zaopatrzyć się w odpowiednią ilość płynów, zwłaszcza w upalne letnie dni. Dodatkowo zabierzmy ze sobą coś do jedzenia. Warto też zabrać apteczkę oraz zapas leków, jeżeli musimy któreś przyjmować regularnie.

Pamiętajmy o właściwym ubiorze, z uwzględnieniem możliwych zmian warunków atmosferycznych podczas wyprawy. Warto ubrać wygodne, ale wytrzymałe i dostosowane do zróżnicowanego terenu obuwie. Zabierzmy też ze sobą ciepłą odzież albo inne okrycie, które zapewni nam odpowiedni poziom ciepła (np. koc termiczny). Warto zabrać ze sobą suchą odzież na zmianę, na wypadek przemoknięcia.

Podobnie jak w przypadku innych aktywności, nie należy podczas tego rodzaju wyprawy pić alkoholu, który wpływa ona zawężenie pola widzenia, pogorszenie refleksu, zaburzenia równowagi, ale także rozszerza naczynia krwionośne, co skutkuje szybszym wychłodzeniem organizmu.

Każda wyprawa, nawet ta, podczas której pojawią się nieprzewidziane sytuacje, może być miłym wspomnieniem, jeśli będziemy odpowiednio przygotowani i wyposażeni.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj