Koronawirus: Powiat raciborski w żółtej strefie. Co się zmieni?

koronawirus
Fot. freepik.com

Od jutra w powiecie raciborskim będą obowiązywały dodatkowe obostrzenia związane z epidemią koronawirusa. 

8 sierpnia z powodu epidemii koronawirusa Polska podzielona została na trzy strefy: zieloną, żółtą i czerwoną. Żółte i czerwone oznaczają powiaty, w których sytuacja związana z koronawirusem jest najgorsza, a służby notują największe wzrosty zakażeń. Obowiązują w nich dodatkowe obostrzenia.

- reklama -

Dziś, 13 sierpnia, wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński podał zaktualizowaną listę powiatów. W nowym zestawieniu jest 9 czerwonych i 9 żółtych powiatów. W żółtej strefie znalazł się m.in. powiat raciborski.

W „żółtych” powiatach w przestrzeni publicznej nie trzeba nosić maseczek, należy jednak zachowywać 1,5-metrowy dystans społeczny. Wesela i inne imprezy rodzinne mogą odbywać się do 100 osób. W restauracjach i gastronomii należy zakrywać usta i nos, jest tez limit max. 1 osoba na 4 . W kinach jest limit – 25% zajętych miejsc. Przy organizacji targów i kongresów obowiązuje m.in. limit 1 osoba na 4 . W parkach rozrywki i wesołych miasteczkach może przebywać 1 osoba na 5 . Limity w siłowniach i centrach fitness to 1 osoba na 7 . Wydarzenia sportowe mogą odbywać się przy 25% widowni.

W „czerwonych” powiatach istnieje obowiązek zakrywana ust i nosa wszędzie w przestrzeni publicznej. W weselach i imprezach rodzinnych może brać udział do 50 osób. W restauracjach i innych lokalach gastronomicznych obowiązuje zasada zakrywania ust i nosa oraz maksymalnie 1 osoba na 4 . Także kościoły i miejsca kultu religijnego mają limity maksymalnie 1 osoba na 4 . i do 150 osób na zewnątrz. W kinach zajęte może być 25% miejsc. Siłownie, kluby i centra fitness mają ograniczenie – 1 osoba na 10 . Parki rozrywki i wesołe miasteczka są zamknięte, nie odbywają się targi i konferencje. Ograniczona jest też liczba osób, które mogą korzystać z komunikacji zbiorowej – do 50% miejsc siedzących.

W czerwonych strefach znalazły się powiaty: ostrzeszowski, nowosądecki, Nowy Sącz, wieluński, Ruda Śląska, rybnicki, Rybnik, wodzisławski, Jastrzębie-Zdrój (ze strefy żółtej). Wśród stref żółtych znalazły się powiaty: Żory, cieszyński, oświęcimski, pszczyński (ze strefy czerwonej), raciborski (ze strefy zielonej), limanowski (ze strefy zielonej), Biała Podlaska (ze strefy zielonej), grajewski (ze strefy zielonej) i nowotarski (ze strefy zielonej).

Ministerstwo przedstawiło także listę ostrzegawczą, gdzie zamieściło powiaty, które mogą zostać wprowadzone do żółtej kategorii: tatrzański, bialski, zwoleński i słubicki.

oprac. /kp/

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj