Prof. Gut: Koronawirus przeniósł się nam na wakacje

morze plaza wakacje
Fot. pixabay.com

Największy wzrost zakażeń odnotowano w woj. pomorskim, gdzie jest 85 nowych i potwierdzonych przypadków. W powiecie raciborskim są dwa nowe zakażenia.

W Polsce jest 594 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, najwięcej w woj. śląskim – 108. Największy wzrost zakażeń odnotowano jednak w woj. pomorskim – 85. – Brakuje nam nadal samodyscypliny, szczególnie jak jedziemy na urlop. Piękna pogoda, Bałtyk, swoboda. To wystarczy, byśmy zapomnieli o tym, że wirus sobie nie poszedł. Nie dziwię się, że wzrasta fala zachorowań na Pomorzu. Koronawirus przeniósł się nam na wakacje – mówi prof. Włodzimierz Gut, wirusolog, w rozmowie z Wirtualną Polską.

- reklama -

– Wszystko zależy od ludzi. To my dokonujemy wyboru, czy stosować się do obostrzeń czy też nie. Jeśli ludzie się nie dostosują, to nawet gdybyśmy wprowadzili najmądrzejsze zalecenia, to nic nie poradzimy. Nic lepszego jak samodyscyplina do tej pory nie wymyślono. Wszelkie kary i sankcje mają to do siebie, że szuka się później metod, by je obejść – zauważa wirusolog. – Jesteśmy ofiarami własnego sukcesu. Jak mieliśmy spadek, to potrafiliśmy to zepsuć. Pamiętajmy nie tylko o maseczkach, ale także o zachowaniu dystansu. Jak się ustawiamy w kolejce po lody na molo i „kładziemy się sobie wzajemnie na plecach”, to wtedy maseczki do niczego nam się nie przydadzą – komentuje prof. Włodzimierz Gut.

https://www.facebook.com/MZGOVPL/posts/3136837529718996

 

W powiecie raciborskim są dwa nowe zakażenia – oba w Raciborzu. Odnotowano też dwa ozdrowienia – w Raciborzu i gminie Nędza.

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w woj. śląskim:
– liczba osób poddanych kwarantannie domowej na podstawie decyzji organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej – 6 065 (było 6 110)
– liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia/zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 – 273 (268)
– liczba osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym – 1 682 (1 792)
– liczba próbek zbadanych w laboratoriach w woj. śląskim łącznie – 271 138
– liczba próbek zbadanych w ramach badań przesiewowych – 112 666
– liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim zgłoszonych do WSSE w Katowicach – 18 798 (18 690)
– liczba ozdrowieńców (osoby z potwierdzonym COVID-19, które wyzdrowiały) – 15 798 (15 711)
– liczba zgonów – 434 (434)

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj