Michał Woś wraz z leśnikami złożył hołd Powstańcom Śląskim

1
michal wos powstanie
Michał Woś wraz z leśnikami złożył hołd Powstańcom Śląskim

Minister Środowiska wraz z reprezentacjami Nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach złożył wiązanki w miejscach pamięci o powstańcach – w Rybniku, Wodzisławiu Śląskim i Katowicach.

O śląskim zrywie narodowowyzwoleńczym nie zapomniał Minister Środowiska Michał Woś, który wraz z reprezentacjami Nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach złożył w dniu 100-lecia wybuchu II Powstania Śląskiego wiązanki w miejscach pamięci o powstańcach – w Rybniku, Wodzisławiu Śląskim i Katowicach.

- reklama -

– Śląskie zrywy niepodległościowe były krzykiem Ślązaków za Polską – krzykiem, dzięki któremu Śląsk jest dziś Polski. Minionym pokoleniom jesteśmy winni wdzięczność i pamięć za to poświęcenie – powiedział Michał Woś, składając z leśnikami Nadleśnictwa Rybnik z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach kwiaty pod na kwaterze Powstańców Śląskich na cmentarzu komunalnym w Rybniku, gdzie spoczywa Alfons Zgrzebniok – Dowódca II Powstania Śląskiego. Minister środowiska w dniu stulecia wybuchu II Powstania hołd Powstańcom złożył także w Wodzisławiu Śląskim na Placu Korfantego.

Przed południem szef resortu środowiska odwiedził również cmentarz przy ulicy Francuskiej w Katowicach, gdzie w asyście pocztu sztandarowego i delegacji RDLP w Katowicach złożył wiązankę na grobie Wojciecha Korfantego. Następnie wraz z Dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach Józefem Kubicą, w towarzystwie pocztu sztandarowa Lasów Państwowych, wziął udział w uroczystościach pod Pomnikiem Powstańców Śląskich w Katowicach.

Jak podkreślił minister środowiska, Bitwa Warszawska ocaliła Polskę, a drugie Powstanie Śląskie ocaliło ten region i pomogło mu wrócić do Polski. – Powstania Śląskie były momentem, kiedy mieszkańcy regionu opowiedzieli się za polską tradycją, kulturą i tożsamością. pokazując tęsknotę za odradzającą się Ojczyzną. Jesteśmy im wdzięczni pamięć, szacunek i hołd dla ich postawy – powiedział Minister Michał Woś.

W uroczystościach udział wzięli także Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski, Przewodniczący Sejmiku Jan Kawulok oraz zaproszone delegacje.

fot. DRLP w Katowicach
oprac. /kp/

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here