Darmowe maseczki dla uczniów we Włoszech. W Wielkopolsce koronawirus u pracowników szkoły

koronawirus dziecko uczen
Fot. freepik.com

W powiecie raciborskim odnotowano jedno zakażenie – w Raciborzu – i dwa ozdrowienia, także w Raciborzu.

U dwojga pracowników Szkoły Podstawowej Nr 4 im. kpt. Józefa Rejdycha w Grodzisku Wielkopolskim potwierdzono zakażenie koronawirusem. Z tego powodu zostało odwołane zaplanowane na 25 sierpnia spotkania informacyjne z rodzicami dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I. Obecnie nie wiadomo, czy rozpoczęcie roku szkolnego odbędzie się tam w planowanym terminie.

- reklama -

We Włoszech ogłoszono zalecenia przed inauguracją roku szkolnego, która zaplanowana jest na 14 września. Codziennie wszystkie placówki oświatowe w kraju otrzymają łącznie 11 milionów bezpłatnych maseczek dla dzieci i młodzieży oraz pracowników. Uczniowie muszą je mieć założone w chwili wejścia do szkoły. Zdejmą je, gdy usiądą w swoich ławkach, pod warunkiem, że będzie tam przestrzegany dystans jednego metra. Zakrycie ust i nosa jest zalecane w chwili, kiedy uczeń wstanie i odejdzie od swojej ławki. Zasadę 1 m dystansu należy też stosować w pokoju nauczycielskim, na stołówce i przy dystrybutorach przekąsek oraz napojów. W sali gimnastycznej odległość ta musi wynosić 2 m. Do szkół dostarczone będą zamówione przez rząd ponad dwóch miliony nowych jednoosobowych ławek.

W domach dzieci będą musiały mieć mierzoną temperaturę. Jeśli uczeń będzie miał powyżej 37,5 stopnia, nie będzie mógł wejść do szkoły. Termoskanery w drzwiach szkoły nie będą wymagane, jednak część placówek jest w nie wyposażona.

Dyrektorzy szkół będą mogli podjąć decyzję w sprawie trybu lekcji, wprowadzając np. sześciodniowy tydzień pracy lub skrócić długość lekcji, która normalnie trwa 60 min. W niektórych szkołach o mniejszej powierzchni rozważana jest możliwość organizacji przerw między lekcjami w klasach czy nawet w ławkach, bez wychodzenia na korytarz czy na dziedziniec. Tam, gdzie jest to możliwe, zalecono otwarcie świetlic i prowadzenie zajęć po lekcjach. W każdej szkole przewidziana jest także obecność lekarza odpowiedzialnego za nadzór sanitarny.

W Polsce jest 548 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, najwięcej z województw: śląskiego – 98, łódzkiego – 71 i małopolskiego – 61. Zmarło 5 kolejnych pacjentów. Do tej pory w Polsce potwierdzono 62 319 zakażeń. 1960 osób zmarło. W szpitalach z powodu COVID-19 przebywa 2 207 osób, pod respiratorem jest 83 chorych. Kwarantanną objęto 98 233 osoby, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym 8 894.

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w woj. śląskim:
– liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia/zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 – 274 (było 273)
– liczba osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym – 1 257 (1 370)
– liczba próbek zbadanych w laboratoriach w woj. śląskim łącznie – 294 496
– liczba próbek zbadanych w ramach badań przesiewowych – 112 767
– liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim zgłoszonych do WSSE w Katowicach – 19 811 (19 713)
– liczba ozdrowieńców (osoby z potwierdzonym COVID-19, które wyzdrowiały) – 17 015 (16 915)
– liczba zgonów – 460 (460)

W powiecie raciborskim odnotowano jedno zakażenie – w Raciborzu – i dwa ozdrowienia, także w Raciborzu.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj