Praktyka czyni mistrza. Nowy projekt edukacyjny – jak doskonalić kompetencje rynkowe

Nowy projekt dla uczniów w Subregionie Zachodnim. Śląskie Porozumienie Gospodarcze ŚLĄSK.ONLINE udostępnia oferty uczniów chcących odbywać praktyki i udostępnia je przedsiębiorcom. O tym jak wzmacniać własne kompetencje przed wejściem na rynek pracy, czytaj w artykule.

Praktyki i staże zawodowe odgrywają ważną rolę w przyszłym życiu zawodowym. Dlaczego? Gdyż pozwalają równolegle z edukacją teoretyczną nabywać doświadczenie praktyczne oraz konfrontować własne wyobrażenie o przyszłej pracy w zawodzie. Istotą dobrego wejścia na rynek pracy jest wybór pracy, która daje satysfakcję i rozwój osobisty. Niestety wielu uczniów nie ma okazji zweryfikować swoich umiejętności, wiedzy i zainteresowań, gdyż nie zabiegają o doświadczenia praktyczne. Bardzo często też o wyborze praktyki uczniowskiej decyduje przypadek, czasem zwyczajne szczęście, gdy szkolny opiekun praktyk „wyśle do dobrego pracodawcy”.

- reklama -

Niewielu uczniów ma świadomość tego, że praktyki warto rozpocząć jak najszybciej, głównie po to, aby zdobyć doświadczenie zawodowe oraz dowiedzieć się, jak operacyjnie wygląda praca w zawodzie, który wybrali idąc do szkoły. To czas na rozwijanie kompetencji zawodowych i tzw. kompetencji miękkich, takich jak chociażby umiejętność pracy w zespole czy komunikacji w biznesie. Będąc blisko załogi firmy, obserwując rzeczywistość na stanowisku pracy, młodzi pracownicy mają możliwość poznania relacji i mechanizmów, które w przyszłości pomagają w zdobyciu dobrego zatrudnienia.

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj