Narodowe Czytanie w raciborskiej bibliotece

narodowe czytanie
Fot. MiPBP w Raciborzu

Podczas tegorocznej akcji para prezydencka zaproponowała do czytania „Balladynę” Juliusza Słowackiego. W bibliotece przy Kasprowicza 12 będzie można tego dnia złożyć pamiątkowy stempel na przyniesionym egzemplarzu lektury oraz wysłuchać fragmentów utworu.

Już w najbliższą sobotę 5 września Narodowe Czytanie. Akcja organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W kolejnych latach czytano „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego i „Nowele polskie”.

- reklama -

Teraz czas na „Balladynę” Juliusza Słowackiego – wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

W akcję tradycyjnie włączy się Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu, która zachęca szczególnie w najbliższych dniach do wypożyczania i czytania „Balladyny” i innych dzieł Juliusza Słowackiego a także do przyniesienia w sobotę 5 września w godz. 9:00-15:00 własnych egzemplarzy lektur i złożenia w nich pamiątkowej pieczęci. Tego dnia w bibliotece przy Kasprowicza 12 odbywać się będzie także II Raciborski Festiwal Gier Planszowych w ramach którego planowane jest głośne czytanie fragmentów „Balladyny”.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj