Na przybyłych czekał tor pumptrack, nietypowe rowery, miasteczko ruchu drogowego czy pokaz sprzętu policyjnego i strażackiego. Odbyła się też 4. Raciborska Nocka Rowerowa.
5 września na Placu Dominikańskim odbyła się druga edycja Raciborskiego Festiwalu Rowerowego pod hasłem „Racibórz kocha rower”. Na przybyłych czekał tor pumptrack, czyli tor ze specjalnie profilowanymi zakrętami, hopkami i garbami, nietypowe rowery autorstwa Mariana Hampela, miasteczko ruchu drogowego straży miejskiej, #RowerToPower – akcja Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Raciborzu, akcja znakowania rowerów, bezpłatny serwis rowerowy, lekcje z bezpieczeństwa ruchu drogowego dla najmłodszych, profilaktyka i porady w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a także konkurencje sportowe i sprawnościowe przeprowadzone przez Ośrodek Sportu i Rekreacji. Można było zobaczyć też pokaz sprzętu policyjnego i strażackiego. Nie zabrakło stoiska z wodą Raciborzanką i dodatkowych atrakcji dla dzieci. O 19:00 odbył się start 4. Raciborskiej Nocki Rowerowej. Chętni mieli okazję pokonać 30-kilometrową trasę o charakterze terenowym. Meta – przy strzelnicy koło Rafako, gdzie na uczestników czekało ognisko z kiełbaskami.
Przy okazji organizatorzy zachęcają do kręcenia kilometrów dla Raciborza, który walczy o tytuł Rowerowej Stolicy Polski – szczegóły: Racibórz walczy o tytuł Rowerowej Stolicy Polski.
II edycja Raciborskiego festiwalu rowerowego zorganizowana była w ramach projektu „Bezpieczni, świadomi i pewni – mieszkańcy Raciborza na przejściach dla pieszych” dofinansowanego z Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018–2020. Organizatorami wydarzenia byli: Miasto Racibórz, Ośrodek Sportu i Rekreacji i Raciborskie Centrum Kultury. Partnerami festiwalu są: Zakład Poprawczy i Schronisko dla Nieletnich w Raciborzu, Raciborskie Wodociągi i Rower to Power.
Katarzyna Przypadło