Najpopularniejsze imiona dla dzieci w 2020 roku

Popularne imiona dla dzieci

Jakie imiona w pierwszym półroczu tego roku cieszyły się największą popularnością? Ministerstwo Cyfryzacji przedstawia imiona, które w okresie od stycznia do czerwca rodzice nadawali swoim dzieciom najczęściej. 

Żeby się wszystkim podobało, żeby się dobrze kojarzyło, może po babci, wujku, stryjence, a może po ulubionym bohaterze literackim…? Wybór imienia dla dziecka często nie jest łatwy. Jeśli niebawem zostaniecie rodzicami w opublikowanym na Dane.gov.pl zestawieniu znajdziecie wiele inspiracji. A jeśli nie macie w planach powiększenia rodziny – możecie sprawdzić, jak Wasze imię radzi sobie w tym rankingu.

- reklama -

Jakie imiona są w tym roku najpopularniejsze?

Zacznijmy od pań. W tym zestawieniu – w porównaniu z ubiegłym rokiem – mamy zmianę. Tym razem na pierwszym miejscu znalazła się Julia. Choć prawda jest taka, że królowe są dwie. Zuzanna, która do tej pory zajmowała pozycję liderki ustąpiła miejsce Julii bardzo niedużą różnicą.

W pierwszym półroczu tego roku jest tylko 10 Julek więcej niż Zuź! Jeśli chodzi o pozostałe miejsca w rankingu niewiele się w nim zmienia. Poza tym, że w TOP 10 nie ma już Amelii. Jej miejsce zastąpiła Laura.

Top 10 imion dla córek
(dla porównania w nawiasie pozycja danego imienia w 2019 roku):

Julia – 3649 dziewczynek (w 2019 r. Zuzanna)
Zuzanna – 3639 (przed rokiem była to Julia)
Zofia – 3588 (3. miejsce również przed rokiem)
Hanna – 3364 (Maja)
Maja – 3244 (Hanna)
Lena – 2633 ( 6. pozycja również w 2019 r.)
Alicja – 2564 (to samo miejsce również w ubiegłym roku)
Oliwia – 2395 (Maria)
Maria – 2372 (Oliwia)
Laura – 2049 (Amelia)

Jego wysokość Antoni

W przypadku chłopców nie odnotowano zmian na podium. Tutaj od lat króluje Antoni. Drugi Jan i trzeci Jakub także utrzymali swoje wysokie miejsca.

Top 10 imion dla synów

Antoni – 4037 (lider również w 2019 r.)
Jan – 3823 (również 2. miejsce)
Jakub – 3614 (nadal na 3. pozycji)
Aleksander – 3541
Franciszek – 3499 (Szymon)
Szymon – 3107 (Franciszek)
Filip – 2744
Mikołaj – 2587
Stanisław – 2522 (Wojciech)
Wojciech – 2416 (Adam)

Oryginalne mniej popularne

Nie wszyscy rodzice szukają inspiracji pośród najpopularniejszych imion. Niektórzy decydują się na bardziej nieszablonowe wybory. Rebeka, Lotta i Soraja – to dziewczęce imiona, które w zestawieniu ministerstwa pojawiają się najrzadziej. Natomiast wśród chłopców możemy spotkać m. in. Zbyszka, Tymura czy Platona.

Wybierając imię dla potomka powinniśmy pamiętać, że według prawa nie powinniśmy decydować się na imię ośmieszające. Co więcej, imię powinno wskazywać też na płeć dziecka. Jeśli nie zastosujemy się do tych zasad, kierownik urzędu stanu cywilnego (USC), w którym chcemy zarejestrować naszego potomka, może odrzucić nasz wybór.

/Ministerstwo Cyfryzacji oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj