Stypendium dla studentów pielęgniarstwa sposobem na braki kadrowe?

Stypendium
Zdjęcie poglądowe Fot. Freepik

Przygotowywany przez Powiat Wodzisławski program stypendialny ma zachęcić młodych ludzi do rozpoczęcia studiów na kierunku pielęgniarstwo i do późniejszego podejmowania pracy w szpitalach w Wodzisławiu Śląskim i Rydułtowach.

1000 zł – tyle ma wynosić stypendium, które władze Powiatu Wodzisławskiego chcą przyznawać studentom III roku studiów pierwszego stopnia oraz studentom II roku drugiego stopnia, kształcącym się na kierunku pielęgniarstwo. Warunkiem będzie podjęcie zatrudnienia po zakończeniu nauki na stanowisku pielęgniarki/pielęgniarza w Powiatowym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach i Wodzisławiu Śląskim.

- reklama -

Podczas jednego z ostatnich posiedzeń, Zarząd Powiatu przyjął i skierował do Rady Powiatu projekt uchwały w sprawie przyznawania stypendium dla studentów kształcących się w szkole wyższej na kierunku pielęgniarstwo. Wszystko po to, aby zachęcić młodych ludzi do rozpoczynania studiów na kierunku pielęgniarstwo, a także do późniejszego podejmowania pracy w szpitalach w Wodzisławiu Śląskim oraz w Rydułtowach.

– Już od października na okres 9 miesięcy chcemy oferować studentom 1000 zł brutto miesięcznie. Warunkiem będzie podpisanie umowy zobowiązującej, po zakończeniu nauki, do podjęcia pracy w naszych szpitalach przez minimum 3 lata – wyjaśnia starosta Leszek Bizoń.

Władze Powiatu mają nadzieję, że pozwoli to uzupełnić braki kadrowe wśród pielęgniarek. Szpital powiatowy, podobnie jak wiele innych placówek w kraju, boryka się z brakiem personelu pielęgniarskiego. Analiza dotychczasowego stanu zatrudnienia w Powiatowym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach i Wodzisławiu Śląskim wykazała, że z roku na rok znacząco maleje liczba pielęgniarek. Jak wyjaśnia dyrektor szpitala Krzysztof Kowalik, do roku 2022 stan zatrudnienia może zmniejszyć się w wyniku naturalnych odejść (emerytury) o 43 etaty. Ponadto średnia wieku pielęgniarek zatrudnionych w szpitalu wynosi 49 lat, co w ocenie dyrekcji świadczy o tym, że w ostatnich latach nie było zainteresowania podjęciem zatrudnienia w szpitalu przez absolwentów studiów pielęgniarskich.

/Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim oprac. c/

- reklama -

1 KOMENTARZ

  1. Traktowanie pielęgniarek w szpitalu Raciborski przez dyrektora, skutecznie odstrasza potencjalnych pracowników. A fama się bardzo szybko rozchodzi. Osobiście jestem pielęgniarką, i to co uslyszalam nie raz od dyrektorki, skutecznie mnie zniechęca. I to powtarzam znajomym.

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj